Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan,  Hz. Ali Camii’nde cuma namazı çıkışında gündemdeki konular hakkında açıklamalarda bulundu.

YEREL SEÇİM SÜRECİ

Pazar günü Ankara merkezli diğer illerin adaylarını açıklayacaklarını belirten Erdoğan,  Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile çalışmalarını sürdürdüklerini ve değerlendirmeler yaptıklarını açıkladı.

Dün MHP lideri Devlet Bahçeli ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini hatırlatan Erdoğan, Cumhur İttifakı'nın, seçimlerde karşı taraftaki rakiplere beklenmedik bir hüsran yaşatacağına inandığını ifade etti.

YEMEN

ABD ve İngiltere'nin Yemen'deki Husilere yönelik askeri müdahalesini eleştiren Erdoğan, Orantısız güç kullanıldığını ve Kızıldeniz'i kan gölüne çevirme hevesi içinde olduklarını söyledi. Erdoğan, "Orantılı bir eylem söz konusu değil. Orantısız güç kullanıldı. İsrail aynısını Filistin'de yapmakta. İngiltere ABD ile beraber bu süreç içerisinde adımını attı. Şu anda Kızıldeniz'i kan gölüne çevirme hevesi içindeler" diye konuştu.

İSRAİL DAVASI

Güney Afrika Cumhuriyeti’nin, “Gazze'deki Filistin halkına soykırım yaptığı” gerekçesiyle İsrail hakkında açtığı davanın hatırlatılması üzerine Erdoğan, " Bizim verdiğimiz bütün belgeler Lahey'de iş görüyor. Bu bölgeleri artırarak vermeye devam edeceğiz. Bizim teslim ettiğimiz belgeler, görseller İsrail orada mahkum olacaktır. Bunu bekliyoruz. Lahey'in adaletine inanıyoruz." dedi.