Devlet Su İşleri (DSİ) tarafınran inşa edilen tesislerin açılış törerine katılan Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, burada yaptığı konuşmada "Enflasyonun ateşi de düşmeye başladı. Aldığımız tedbirlerin pozitif etkileri piyasada daha fazla hissedilmeye başladı" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Aralık'ta Katar ziyareti dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlarken şu ifadeleri kullanmıştı:

"Baz etkisiyle haziran ayına kadar yıllık enflasyon yüksek kalacak. Bir de para politikası gecikmeli çalışıyor. Haziran sonrası çok hızlı bir şekilde yıllık enflasyon düşecek."

Aynı günün akşamı yapılan Kabine toplantısı sonrası ise canlı yayında halka seslenen Erdoğan, "En zoru geride kaldı, inşallah bundan sonra hep birlikte sürekli daha iyiye doğru gideceğiz. Enflasyonu yavaş yavaş kontrol altına alıyoruz" demişti.

4 Aralık'ta yapılan açıklamaya göre TÜİK'e göre kasımda aylık enflasyon yüzde 3,28, yıllık enflasyon yüzde 61,98 oldu. ENAG enflasyonu ise aylık yüzde 5,58, yıllık enflasyonu yüzde 129,27 oldu.