Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, cuma namazını kıldığı Üsküdar'daki Hz. Ali Camii'nden çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsrail ile İran arasındaki gerginlikle ilgili soruya yanı veren Erdoğan "Değerli arkadaşlar biliyorsunuz şu anda İsrail farklı şeyler söylüyor, İran aynı şekilde farklı görüşler ortaya atıyor. Yani İran'ın yaptığı açıklamalarda şöyle hakikaten bu doğru söylüyor diyemiyorsunuz. İsrail'inkini zaten hiç diyemiyorsunuz" ifadelerini kullandı.

"AMERİKA NE YAZIK Kİ İSRAİL'İN YANINDA"

Erdoğan, şunları söyledi:

- Bu arada Amerika'yı da ileri sürüyorlar. Amerika'nın yaptığı açıklamalarda da haberimiz vardı, yoktu gibi laflar var. Ve çok daha önemlisi Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde de Amerika'nın son yapılan açıklamalarda yani İsrail'in yanında yer aldığını görüyoruz.

- Ve Amerika burada herkes Filistin'in yanında yer alırken Amerika ne yazık ki burada yine İsrail'in yanında yer almak suretiyle duruşunu ortaya koyuyor. Bizim zaten farklı bir şey beklemiyorduk. Ve bunu da yine çok açık net görme imkanımız oldu.

"ÖNCE BAĞDAT BİR DE ERBİL ZİYARETİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"

Bir gazetecinin Pazartesi günü yapacağı Irak ziyaretine ilişkin sorusu üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Irak ziyaretimiz aslında ertelenen bir ziyaretti. Seçim sonrası diye planladık ve şimdi seçim de bitti ve Irak'a olan bu ziyaretimizi inşallah gerçekleştireceğiz. Günübirlik bir ziyaret, önce Bağdat, Bağdat'taki Sayın Cumhurbaşkanıyla ve Başbakanla yapacağımız görüşmelerden sonra oradan bir de Erbil ziyareti gerçekleşeceğiz. Erbil'de de Kuzey Irak sorunlarını, aynı zamanda merkezi yönetimle ilgili sorunları görüşme fırsatımız olacak. Bu tabii aynı zamanda da Irak-Türkiye ilişkilerini genelleme çatısı altında ele alacağımız konular olacak" dedi.