Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmede, Türkiye ile İtalya ilişkileri, İsrail'in Filistin topraklarındaki katliamları, bölgesel ve küresel konuların ele alındığı bildirildi.

Erdoğan görüşmede, İsrail'in Filistin'e yönelik vahşi saldırılarının durdurulması ve İsrail yönetiminin uluslararası hukuka uymaya zorlanması için baskıların artırılması gerektiğini belirtti.

Erdoğan, Gazze'de acil kalıcı ateşkesin sağlanmasının yanı sıra Türkiye'nin önceliğinin esir ve tutukluların serbest bırakılması ile insani yardımların Gazze'ye kesintisiz bir şekilde ulaştırılması olduğunu ifade etti.

"ADİL DURUŞA KATILIN"

Erdoğan, Meloni'ye, İtalya'nın da İspanya, İrlanda ve Norveç gibi tarihin doğru tarafında yer almasını, Filistin devletini tanıyarak adil duruşa katılmasını temenni ettiğini söyledi.

İTALYA'DAN AÇIKLAMA

İtalya Başbakanlığından Meloni ve Erdoğan arasında bugün gerçekleşen telefon görüşmesine dair yazılı bir açıklama yapıldı.

Açıklamada, "Yaklaşan G7 Zirvesi göz önüne alındığında, bu görüşme, aynı zamanda ikili ilişkilerin durumu ve başlıca uluslararası krizler hakkında değerlendirme yapılmasına da olanak sağladı" ifadesi yer aldı.

G7 Dönem Başkanı İtalya'nın 13-15 Haziran tarihlerinde Puglia Bölgesi'ndeki Borgo Egnazia'da ev sahipliği yapacağı G7 Liderler Zirvesi'ne atıfta bulunulan açıklamada, "Başbakan, Cumhurbaşkanı'na Borgo Egnazia'ya katılımını teyit etmesinden ötürü teşekkür etti" değerlendirmesinde bulunuldu.