Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mayısta ABD’ye bir ziyaret yapması bekleniyordu.

9 Mayıs’ta yapılması planlanan ziyarette Erdoğan’ın ABD Başkanı Joe Biden ile Beyaz Saray’da bir araya geleceği ifade edilmişti.

İlk olarak Reuters'ta ismi paylaşılmayan Türk yetkiliye dayandırılan haberde Erdoğan'ın söz konusu ziyareti ertelediği bildirildi.

NEDEN ERTELENDİ?

Yetkili, görüşmenin “Erdoğan’ın programındaki değişiklikler” dolayısıyla ertelendiğini ifade ederek yakında yeni bir tarih belirleneceğini belirtti.

BEYAZ SARAY’DAN AÇIKLAMA

Beyaz Saray, Erdoğan’ın “şu an için duyurulacak bir ziyaretinin olmadığına” açıkladı.

Açıklamada “Beyaz Saray’ın Erdoğan’ı, her iki tarafın da uygun göreceği bir zamanda ağırlamak için sabırsızlandığı” belirtildi.

DIŞİŞLERİ: PROGRAM UYUŞMADI

Daha sonra Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Öncü Keçeli'den de konu hakkında açıklama geldi.

Sözcü Keçeli, “Cumhurbaşkanımızın ABD ziyareti, programların uyuşmaması nedeniyle her iki taraf için de uygun olan ileri bir tarihe ertelendi. Türkiye ve ABD arasındaki üst düzey diyalog devam edecek” dedi.

GEÇEN YIL BİR ARAYA GELMİŞLERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Biden'la uluslararası zirvelerde görüşmeler gerçekleştirmişti. İki lider, son olarak geçen temmuz ayında Litvanya'da NATO zirvesinde bir araya gelmişlerdi.

RESMİ OLARAK DUYURULMAMIŞTI

Beyaz Saray görüşmeyi resmi olarak duyurmamıştı. Ancak ABD’li bir yetkili, mart ayı sonunda yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın iki liderin görüşmesi için 9 Mayıs tarihini önerdiğini, Ankara’nın da bunu kabul ettiğini belirtmişti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik İletişim Danışmanı John Kirby, dün "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ziyaretine ilişkin programlanmış bir şey yok" demişti.