Partisi yerel seçimden ikinci olarak çıktığından bu yana, herkes seçim faturasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından nasıl kesileceğini merak ediyor. İlk fırtınalı günlerde “erken kabine değişimi” beklenmiş ama gerçeğe tezahür etmemişti. Birkaç il başkanı istifasıyla dedikodular yeniden ayyuka çıksa da parti içinde Kızılcahamam buluşmasının beklendiği açıktı. 

Seçimden sonra epeyce yokladığım ama yeterli geri dönüşleri alamadığım parti kaynaklarında hareketlilik başladı.  

Anlatılanlar şöyle: 

-    Önce yerelden ölçümler beklendi. Oy tercihlerindeki radikal sapma ve sandığa katılım azlığındaki AK Parti oranı bulundu. İl ve ilçelerden geri dönüşler yapıldıktan sonra Erdoğan’ın talimatıyla parti genel merkezi ve Beştepe iki ayrı kadro halinde çalıştı. 

-    Partinin genel merkezi, seçim kaybında sandığa katılımın düşmesini öne çıkardı. Oy geçişlerinin kırılgan olduğunu ve ekonominin düzelmesi halinde oyların yuvaya döneceğini savundu. Bu rapor Cumhurbaşkanı’na iletildi. 

-    Beştepe’deki kadrolara göre; seçim daha çok aday yanlışlığından kaybedildi ve Büyükşehir adaylarındaki motivasyon kaybı komşu illeri de etkiledi. Erdoğan’a verdikleri örneklerde, Özgür Özel’in Manisa üzerinden İç Ege’de, Mansur Yavaş’ın Başkent üzerinden İç Anadolu’da ve Ekrem İmamoğlu’nun ziyaretleri kapsamında Karadeniz’de bulduğu tetikleyici oy geçişlerini dile getirdiler. Bu rapor da Erdoğan’ın önüne geldi. 

Raporların tamamlanmasıyla birlikte ilk dikkat çeken haber de Kızılcahamam Kampı’nın bir hafta öne çekilmesi oldu. Bu kulisleri edindiğim günlerde; AK Parti 7 Haziran tarihli kampı 31 Mayıs gününe çektiğini açıkladı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın raporlar hazırlandıktan sonra bekleme taraftarı olmadığı anlaşılıyor. 

Elindeki raporların biri aday tercihlerini öncelerken ötekisi “Ekonomi düzelince oylar da düzelir” diyor. 

Bakalım Cumhurbaşkanı Erdoğan hangi raporu daha çok dikkate alacak. İkisine de eşit ağırlık verirse kabine değişikliği bu kez dedikodudan öte noktaya taşınabilir çünkü Bakanlar kendi şehirlerinde etki gösteremedikleri için kenara alınabilirler. Kulisler, partide çok koltuğun değişeceğinden zaten emin.