Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TOBB Genel Kurulu’nda konuştu.

İstihdamla ilgili konuşan Erdoğan, "Özel sektörümüz eleman eksikliğinden dolayı daralmaya giderken istihdam kapısı olarak devlete yüklenilmesi vahim bir hatadır" açıklamasında bulundu.

Tasarruf paketi ile ilgili de konuşan Erdoğan, "Merkezi idareler, yerel yönetimler, KİT'ler, döner sermayeler ve fonlar bu paketin kapsamında" diyerek tüm kamu personelinin bu pakete uyması gerektiğini belirtti.

Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

* Son 11 aydır yol haritamızı harfiyen uyguluyoruz. Mahalli idareler seçimlerinde bedel ödeme pahasına kararlı duruşumuzu esnetmedik.

* Şahsi ikbalimiz için ülkemize ilave yük oluşturacak hiç bir adım atmadık. Hükümetimizin 31 Mart seçimlerinde sergilediği özverili tavrın değeri gelecekte daha iyi anlaşılacak.

* Vatandaşımızın işini aşını koruması temel prensibimizdir. İşgücü piyasamızda ortaya çıkan arz-talep dengesizliğini gidereceğiz. Genç işsizliğinin yüksek seyrettiği bir ortamda özel sektörümüzün personel bulamamaktan şikayet etmesi ortada bir sorun olduğunu göstermektedir.

* Özel sektörümüz eleman eksikliğinden dolayı daralmaya giderken istihdam kapısı olarak devlete yüklenilmesi vahim bir hatadır.

* Harcanan her kuruşun hesabını soran bir bakış açısını egemen kılıyoruz. Son dönemde israf görüntülerinin de önüne geçmeyi arzu ediyoruz. Kamuda tasarruf sadece 3 yıllığına değil.

* Mali disiplinden taviz vermeyeceğiz. Bu paket kamuda verimliliği artırarak tasarrufu artırmayı amaçlıyor. Tedbirler bütün kamuyu kapsıyor. Merkezi idareler, yerel yönetimler, KİT'ler, döner sermayeler ve fonlar bu paketin kapsamında. Tedbirlere istisnasız olarak tüm kamu personeli uymak zorundadır.