Azerbaycan-İran sınırında temaslarda bulunan ve Azerbaycan lideri Aliyev ile bir araya geldikten sonra yaşanan helikopter kazasında yaşamını yitiren İran Cumhurbaşkanı Reisi için birçok ülke ulusal yas kararı aldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün yaptığı açıklamada Reisi için Türkiye'de bir günlük yas kararı alırken Irak hükümeti de İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan'ın helikopter kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle ülkede 1 günlük resmi yas ilan edildiğini duyurdu. 

Lübnan Reisi'nin ölümü dolayısıyla 3 günlük yas ilan ederken Pakistan da bir günlük ulusal yas ilan edildiğini açıkladı.

Avrupa ülkelerinden Reisi için benzer bir karar karar gelmezken Batı ülkelerinin genelde yaşamını yitiren eski liderleri ya da çok büyük kaza ve felaketler için yas kararı aldığı görülüyor. 

YUNANİSTAN

Zaman zaman ulusal yas ilan eden Yunanistan en son 2023'te iki kez 3'er günlük yas kararı aldı. 2023 yılının Mart ayında ülke tarihinin en ölümcül tren kazasını yaşayan Yunanistan'da hükümet 3 günlük yas ilan etmişti. Yunan tarihinin en ölümcül tren kazasında en az 40 insan yaşamını yitirmiş ve dönemin ulaştırma bakanı istifa etmişti. 

Yunanistan ayrıca 2023'ün Haziran ayında Libya'dan İtalya'ya gitmek üzere yola çıkan ve Yunanistan'ın güney sahillerinde batan bir mülteci teknesinin ardından da 3 günlük ulusal yas kararı almıştı. 

Yunanistan ayrıca 2021'de yaşamını yitiren ünlü sanatçı Mikis Teodorakis için 3-5 Eylül tarihlerinde yas ilan etmişti.

İTALYA

İtalya, geçen yıl yaşamını yitiren ülkenin eski başbakanlarından olan iş insanı Silvio Berlusconi için yas kararı almıştı. 14 Haziran'da Milano'da törenle son yolculuğuna uğurlanan 86 yaşındaki Berlusconi için yas kararı alınırken o gün bütün devlet kurumlarında İtalyan ve AB bayrakları yarıya indirilmişti.

FRANSA

Genelde nadiren ulusal yas ilan eden Fransa genelde terör saldırılarından sonra yaşamını yitiren vatandaşları için bu yöntemi tercih ediyor. Fransa, 2016'da Nice kentinde düzenlenen Bastille Günü kutlamalarının arasına dalan 19 tonluk kamyonetin  öldürdüğü 86 insan için yas ilan etmişti. Ülke ayrıca Avrupa'nın gördüğü en büyük terör saldırılarından biri olan Paris'te 130 insanın öldüğü terör saldırısından sonra da ulusal yas ilan etmişti. Fransa'da ayrıca 2015 yılının Ocak ayında yaşanan ve 17 kişinin öldüğü Charlie Hebdo saldırılarında sonra da aynı kararı almıştı.

AVUSTURYA

Avusturya'nın başkenti Viyana'da 2020 yılında yaşanan terör saldırısı sonrasında ülkede ulusal yas ilan edilmişti. Covid-19 yasaklarının başlamasından kısa bir süre önce silahlı bir saldırgan etrafa saldırmaya başlamış ve 4 kişiyi öldürüp 23 kişiyi de yaralamıştı. Teröristin IŞİD sempatizanı olduğu ortaya çıkmıştı.

PORTEKİZ

Batı Avrupa ülkesi Portekiz 2020 yılında yaşamını yitiren akademisyen ve yazar Eduardo Lourenço'nun ölümü dolayısıyla 2 Aralık'ta yas ilan etmişti. Portekiz 2021 yılında yaşamını yitiren sanatçı Carlos do Carmo için de bir gün yas kararı almıştı.

İNGİLTERE

İngiltere'de en çok akılda kalan ulusal yas zamanları Kraliçe II. Elizabeth'in yaşamını yitirmesinden sonraydı... Birleşik Krallık, 10 gün ulusal yas ilan ederken 41 ülkede farklı seviyelerde yas ilan edilmişti.

HOLLANDA

Ulusal yas konusunda çok seçici olan Hollanda, 1963 yılında John F. Kennedy'nin ölümünden sonra ilk kez ulusal yas kararını 2014'te almıştı... 193 Hollanda vatandaşının yaşamını yitirdiği Malezya Airlines'ın 17 numaralı uçuşunda yaşamını yitirenler için Hollanda 1 gün yas ilan etmişti.

TÜRKİYE NE ZAMAN ULUSAL YAS İLAN ETTİ?

Türkiye son 10 yılda birçok kez ulusal yas kararı aldı... 

Bunlar şu şekilde: 

2014:

- Pakistan'daki Peşavar'da okula düzenlenen saldırı için

2015:

- Suudi Arabistan Kralı Abdullah'ın ölümü için

- Süleyman Demirel'in ölümü için

- Ankara saldırısı için

2016:

- Atatürk Havalimanı'na düzenlenen saldırı için

- Aralık ayında İstanbul'da düzenlenen terör saldırısı için

2017:

- Mısır'daki Sina Camisi'ne düzenlenen saldırı için

2018:

- İsrail'in Filistin'deki saldırılarında yaşamını yitirenler için

2023:

- Deprem felaketinde yaşamını yitirenler için

- El-Ehli Arap Hastanesi'ne düzenlenen saldırı için

2024:

- İran Cumhurbaşkanı Reisi ve heyeti için

'Milli yas' ilan edilmesini Deniz Zeyrek SÖZCÜ TV'de yorumladı