Bartın’ın Amasra ilçesinde 14 Ekim 2022 günü meydana gelen ve 43 madencinin şehit olmasıyla sonuçlanan facianın üzerinden 16 ay geçti. Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan facia sonrası yaptığı açılamada Bartın’da Madencilik Teknik Anadolu Lisesi açılacağını ve uzman madenciler yetiştirileceğini söyledi.

Ancak 16 ay geçmesine rağmen bu söz havada kaldı. Okul açılmadı ama Milli Eğitim Bakanlığının web sitesinde bu lisenin faaliyette olduğu görülüyor. Öğretmen, öğrenci ve derslik sayısı ise ‘’Sıfır’’ olarak belirtiliyor.

HAYALET LİSE

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada ‘’Kendisi yok ama sanal alemde Madencilik lisemiz var, hayalet bir lisemiz oldu’’ dedi. Bankoğlu Millî Eğitim Bakanı Yusuf Tekin tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM’ye önerge de verdi. ‘’Bölgede madenciliğe özel bir meslek lisesi açma projesinin akıbetini’’ sordu.

Bankoğlu, ‘’Lise ne zaman açılacaktır? Proje kapsamında bütçe çalışması yapılmış mıdır? Okul yapılacak ise arsası ya da binası belirlenmiş midir? Okul için müfredat planlaması yapılmış mıdır? Amasra’daki maden faaliyetleri dikkate alındığında bu okulun Bartın yerine Amasra ilçesinde açılması düşünülmekte midir’’ sorularını yöneltti.