Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İdari Yargı Günü ve Danıştay'ın 156. Kuruluş Yıl Dönümü Töreni'nde konuştu. Erdoğan'ın konuşmasından satır başları şöyle:

- Yargıyı yönlendirme, istemedikleri karar çıktığında hukukçuları hedefe koyma en çok karşılaştıklarımız. Sosyal medyadaki linç kültürü yargı üyelerini mağdur ediyor.

- Yargı da eleştirilemez değildir. Yargının kararlarını beğenmeyebiliriz. Buna kimse engel olamaz, olmamalıdır. Terörü övmediği, şiddeti övmediği insanlar düşüncelerini paylaşabilir. 

- Güçlü, tarafsız, iyi ve seri işleyen bir adalet sistemi evlatlarımıza bırakacağımız en iyi mirastır. Yargının yasama ve yürütmeye müdahalesi nasıl yanlışsa, yargının siyasi tartışmaların içine çekilmesi da yanlıştır. 

-  Cumhuriyetimizin 100. yılının darbe ürünü bir anayasayla karşılanmış ve geçirilmiş olmasını Türkiye demokrasisine yakıştıramıyoruz

- Siyasetteki yumuşamayla birlikte farklı siyasi partiler arasındaki istişari görüşmelerin yoğunlaşması önemli bir fırsat teşkil ediyor.

- Biz üzerimize düşen yapıcı rolü oynamaya devam edeceğiz

GÖRÜŞMELER KURTULMUŞ İLE BAŞLADI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş kısa süre önce, yeni anayasa çalışmaları kapsamında siyasi partilerle görüşmüş ve Ekim ayı
gibi içerikle ilgili tartışmaların başlayabileceğini söylemişti. Kurtulmuş amaçlarının, siyasi partilerin üzerinde uzlaşabileceği bir anayasa çalışmasının ortaya konulması ve bunun da TBMM'de kabul edilmesi olduğunu belirtmişti. Muhalefet yeni Anayasa için yapılan görüşmelere karşı değil ancak bu süreçte eğitim ve ekonomi başta olmak üzere ülkenin sorunlarının arka planda bırakılmamasını istiyor.