Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM'de yapılan 23 Nisan Özel Oturumu'na katılmadı. Irak'tan dönen Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanlığına seçilen Kadir Özkaya'yı kabul etti.

Türkiye'nin 81 kentinde 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM'nin açılışının 104. yıl dönümü dolayısıyla törenler düzenlendi. TBMM'de 23 Nisan Özel Oturumu yapıldı.

Irak'tan dönen Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki Özel Oturum'a katılmadı. 

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan, görev süresi dolan Zühtü Arslan'ın yerine Anayasa Mahkemesi Başkanı seçilen Kadir Özkaya ile bir araya geldi.

 

Erdoğan, daha sonra Saray'da Türk dünyası çocukları ve TRT Çocuk Şenliği konuk çocukları ile bir araya geldi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen sene de TBMM'yi es geçip İstanbul Başakşehir Millet Bahçesi’nde düzenlenen 23 Nisan TRT Çocuk Şenliği’ne katılmıştı.

Erdoğan, TBMM'de yapılan 23 Nisan Özel Oturumu'nda 2020 yılından beri katılmıyor. Erdoğan, son olarak 2019'daki özel oturama katılmıştı.

(FOTO: Zekeriya ALBAYRAK / SÖZCÜ)

KURTULMUŞ'TAN YENİ ANAYASA MESAJI

Öte yandan TBMM Genel Kurulu'ndaki 23 Nisan özel oturumunda konuşan Meclis Başkanı Numan Kurtulmuş, partilere yeni anayasa mesajı verdi. Kurtulmuş, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın ardından yeni anayasa konusunda partilerle yapılacak süreci başlatacaklarını bildirdi.  Kurtulmuş, şunları söyledi:

- Sivil bir anayasa yapılması meselesi TBMM'nin öncelikli ödevlerinden birisidir. Türkiye Büyük Millet Meclisi yasa ve anayasa yapma gücüne de salahiyetine de sahiptir. Bunun için yeter ki doğru zeminde, doğru yöntemlerle tartışmayı başaralım. Doğru zemin TBMM'dir, doğru yöntemler de partilerin uzlaşıyla bulacağı yöntemlerdir.