Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Al Jazeera'nin Arapça kanalına çarpıcı açıklamalarda bulundu. Son olarak asker sevkiyatıyla gündeme gelen ve Irak ile olan ilişkileri geren Musul'daki Başika kampı hakkında konuşan Erdoğan, askerlerin söz konusu kampa 2014 yılında Irak Başbakanı Haydar İbadi'nin talebi üzerine gönderildiğini söyledi.

FOTO:DHA Erdoğan, Irak'taki Başika kampı tartışmalarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulundu


IŞİD'in Musul'a girerek Irak'ın kuzeyinde 'yayılmaya başladığını' belirten Erdoğan; "Haydar İbadi 2014'te Türkiye'yi ziyaretinde, bizden, kendilerinin eğitim amaçlı talepleri oldu. Bunun üzerine Başika'da bir kamp kurduk. Bunların hepsinden bilgileri var, haberleri var. Şimdi adama sormazlar mı? O Başika kampı kurulduğu zaman siz neredeydiniz? O günden bugüne hiç sesiniz çıkmadı,  Şimdi bölgedeki gelişmeler üzerine böyle bir adım atıyorsunuz. Biz Başika kampını güçlendirmek üzere buradaki eğitim ekiplerimizi daha da artırmış olduk. Bunlar muharip güç olarak değil daha çok eğitici güç olarak oradalar." dedi.

"MEZHEPÇİLİK YAPIYORLAR"


İran ve Irak hükümetlerini, bölgede "mezhepçilik" yapmakla suçlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan  "Bugün biz tam manasıyla mezhepçiliğin karşısında olan bir ülkeyiz. Burada mezhepçiliği yapanlar bellidir. Kimdir? İran'dır. Irak'tır. Irak şu anda mezhepçilik başlığında İran ile maalesef işbirliği haindedir. Bu işbirliği aynen Suriye'de de devam ediyor. Suriye'deki sıkıntının altında ne yatıyor? Yine mezhepçilik yatıyor. Şu anda burada bu adım atılırken buradaki Sünnilerin durumu ne olacak? Sünni Araplar var, Sünni Türkmenler var, aynı şekilde Sünni Kürtler var. Bütün bunların bir eğit-donatla kendilerini koruma içgüdüsüne ihtiyacı var. Burada atılan adımların hepsi buna yöneliktir." diye konuştu.