TRT'nin efsane yarışması 'Evet-Hayır' ile tanınan televizyon dünyasının duayen ismi Erkan Yolaç (89) uzun süredir tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi.

Hastaneden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: 

"Solunum sıkıntısı nedeniyle hastanemize başvurmuş olan değerli televizyoncu Erkan Yolaç'ın tedavisi multidisipliner yaklaşımıyla sürdürülmüştür."

"Uzun süredir yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan hastamız maalesef çoklu organ yetmezliği nedeniyle 16 Mayıs akşamı saat 21.00'de vefat etmiştir."

"Kendisine rahmet, kederli ailesine ve tüm sevenlerine başsağlığı dileriz."

AMERİKA'DAKİ ÇOCUKLARI BEKLENİYOR

SÖZCÜ'ye konuşan Erkan Yolaç'ın 81 yaşındaki kardeşi Faik Yolaç "Ağabeyimin ölümünün üzüntüsünü yaşıyoruz. Amerika'da olan çocukları ve yakınlarının yarın Türkiye'ye dönmesini bekliyoruz. Ondan sonra kesin cenaze töreni ve defin yeri belli olacak" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Erkan Yolaç'ın vefatı nedeniyle başsağlığı mesajı yayımladı. Ersoy, Xhesabından yayımladığı mesajında, "Televizyon ekranlarımızın unutulmazlarından Erkan Yolaç'ı da ebediyete uğurlayacak olmanın derin hüznünü yaşıyoruz. Gülen yüzüyle onu daima hatırlayacağız. Başımız sağ olsun. Mekanı cennet olsun" ifadelerini kullandı. 

ERKAN YOLAÇ KİMDİR?

Erkan Yolaç 1935 yılında Kırklareli'de doğdu. Ortaöğretimini Saint Joseph Fransız Lisesi'nde başlayan Yolaç, babasının işi nedeniyle 1951'de Karabük'e taşınınca eğitimine yatılı olarak Kastamonu Lisesi'nde devam etti. Lisede ilk sunuculuk deneyimini yaşayan Yolaç, dönemin belediye başkanının isteği üzerine belediye anonslarını yapmaya başladı.

1959'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden iç mimar olarak mezun olan Yolaç, 1960 yılında Ankara Radyosu'nda bayrama özel eğlence programını sundu.

Huysuz Virjin, Orhan Boran, Leyla Sayar gibi isimlerle gazinolarda da çalışan sunucu, daha önce BBC'de yapılan 'Evet-Hayır' yarışmasını kendi tarzına uyarlayarak ilk defa 1962'de Caddebostan Gazinosu'nda sahneledi.

1970 Türkiye Güzeli olan Asuman Tuğberk ile 1976 yılında evlendi. Çiftin bir kızı ve bir oğlu oldu.

Erkan Yolaç, 1985'ten itibaren de TRT'de her pazar günü yayınlanan 'Evet-Hayır' yarışmasında sunuculuk yaptı.

Sofya'dan Türkiye'ye göç eden Hikmet Hanım ile Mehmet Bey'in oğlu olarak 1935'te Kırklareli'nde doğan ünlü sunucunun ailesi, Mehmet Bey'in yol mühendisi olması nedeniyle "Yolaç" soyadını aldı.

Yolaç, 6 yaşına geldiğinde ailesiyle İstanbul'a taşındı. Ortaöğrenimini Saint-Joseph Fransız Lisesi ile Kenan Evren Anadolu Lisesi'nde gördü. Babasının işi nedeniyle ailesi 1951'de Karabük'e taşınan Yolaç, eğitimine yatılı öğrenci olarak Kastamonu Lisesi'nde devam etti.

HOCASININ TEŞVİKİYLE SUNUCU OLDU

Öğrenciyken edebiyat öğretmeni Rauf Mutluay'ın yönlendirmesiyle belediye anons mikrofonlarından duyuru yaparak ilk sunuculuk deneyimini yaşayan Yolaç, 1959'da İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi'nden iç mimar olarak mezun oldu.

Erkan Yolaç, 1960'ta Ankara Radyosu'nda bayram özel eğlence programı sunarak medyaya adımını attı. BBC'de yayınlanan "Evet-Hayır" adlı yarışmayı uyarlayan usta isim, yarışmayı ilk kez 1962'de Caddebostan Gazinosu'nda sahneledi.

EVET-HAYIR YARIŞMASIYLA TÜRKİYE TANIDI

Yarışmacılara iki dakika boyunca sorularını "Evet" ya da "Hayır" kelimesini kullandırmadan cevaplatan Yolaç, yarışmanın büyük ilgi görmesi üzerine şovunu 1985'te TRT'ye taşıdı.

Usta sunucu, TRT'deki Stüdyo Pazar programı içinde sunduğu "Evet-Hayır" yarışmasıyla tüm Türkiye'de tanınırken 1996'dan itibaren TGRT televizyonunda "Erkan Yolaç Show" adlı eğlence programına imza attı.

Yıllarca farklı kanallarda sunuculuk yapan Yolaç, "Meyhaneci", "Yılların Ardından" ve "Muhteşem Serseri" adlı filmlerde de rol aldı.