Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, merkez partilere aşırı sağa karşı birlik olma çağrısı yaptı.

Marine Le Pen'in aşırı sağcı Ulusal Birlik partisinin Avrupa Parlamentosu seçimlerinden açık ara farklı birinci çıkması üzerine Macron'un erken seçime gidileceğini açıklaması ülkede şok etkisi yaratmıştı.

Bugün yaptığı konuşmada bazı Fransızların seslerinin duyulmadığını düşündüğünü söyleyen ve hatalar yaptıklarını kabul eden Macron, aşırı sağa oy veren seçmene hitaben "Öfkenizi ifade ettiniz, mesajınızı aldık" ifadelerini kullandı. 

'YENİ PROJE İNŞA EDELİM'

Meclisi feshetmenin ve erken seçim kararının seçimlerden aşırı sağın güçlenerek çıkmasına verilebilecek tek yanıt olduğunu kaydeden Fransa lideri, merkez partilere seslenerek "Aşırılık yanlısı olmayan siyasi liderlere yeni bir proje inşa etme çağrısı yapıyorum. Fransa cumhuriyetine hizmet edecek bir koalisyon" dedi.

Göç ve güvenlik konularında daha sıkı tedbirler alma sözü veren Macron, aşırı solun antisemitizme kaydığını ve "gevşek" olduğunu, aşırı sağın ise Fransız anayasasını ihlal edeceğini savundu. 

Daha önce ülkedeki muhafazakar Cumhuriyetçiler partisi lideri Eric Ciotti, AP seçimlerinden zaferle çıkan aşırı sağcı Ulusal Birlik'e seçim ittifakı önerisinde bulunmuştu.