Milli sporcu Ersu Şaşma, İtalya’nın başkenti Roma’da gerçekleştirilen Avrupa Atletizm Şampiyonası'nda sırıkla atlama finalinde bronz madalya kazanarak bu alanda kürsüye çıkan ilk Türk sporcu oldu.

Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 1922 yılında kurulmasından bu yana, Türk sporcular sırıkla atlamada uluslararası arenada madalya kazanma başarısı gösterememişti. Ancak, Ersu Şaşma, Olimpiyat, Dünya ve Avrupa Atletizm Şampiyonası'ndaki bu şanssızlığı sona erdirdi.

Roma’daki şampiyonada elemelerde 5.25 metreyi pas geçen, 5.45 metreyi ikinci hakkında ve 5.60 metreyi ise ilk hakkında geçerek finale adını yazdıran Ersu Şaşma, final yarışmasında 5.35 metreyi ilk hakkında pas geçti.

Ardından 5.50, 5.65 ve 5.75 metreleri ilk haklarında rahatlıkla geçen milli sporcu, 5.82 metre yüksekliğindeki çıtayı ikinci hakkında aşmayı başardı. Ersu Şaşma, 5.87 metre yüksekliğinde ise başarılı olamadı ve bu derecesiyle yarışmayı üçüncü sırada tamamladı. Ersu, 5.82 metrelik atlayışıyla Oleg Zernikel ile bronz madalyayı paylaştı.

Ersu Şaşma, bronz madalya kazanarak Türkiye Atletizm Federasyonu'nun 102 yıllık tarihinde bu branşta kürsüye çıkan ilk Türk sporcu olarak tarihe geçti.