Trabzonspor Başkanı Ertuğrul Doğan, gündeme dair dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Kulübün geçtiği zor dönemden, maddi zorlukların getirdiği çıkmazlardan bahseden Doğan takımdan ayrılması gündemde olan isimler ile ilgili de çarpıcı bilgiler verdi. İşte Ertuğrul Doğan'ın açıklamalarından satır başları: 

'35-40 YILIN PROBLEMLERİ İLE UĞRAŞIYORUZ'

"Trabzonspor birlik olmak zorundadır. Klişe olarak söylemiyorum. Trabzonspor'un, Trabzonsporlu'nun kendinden başka dostu yok. Bu sadece Ertuğrul Doğan'ın problemi değil, 35-40 yılın problemleriyle uğraşıyoruz. Tabii ki eleştiriler olacak. Özellikle Trabzonspor Kulübü başkanıysanız bundan daha doğal bir şey olamaz. Kabul etmek zorundayız. Bu mücadeleyi taraftarımızla vermek, Trabzonspor bir olmak, birlik olmak zorunda. Bunu sadece yönetimin tek başına başarması mümkün değil. Son maçta kadromuzda çok önemli eksikler vardı. Trabzonspor şu an ligde 3. sırada ve Avrupa hedefinden uzaklaşmış değil. Hiçbirimiz, ne hocamız ne ben ne yönetim sonuçları kabullenmiyor. Bunlar telafi edebileceğimiz kayıplar. Hocamız geldiğinde belirlediğimiz hedefinde dışında değiliz. Bu hedefe ulaşmak için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz."

'TÜRK FUTBOLUNUN PROBLEMİ'

"Şu an çok önemli maddi problemlerin içinden geçiyoruz. Trabzonspor camiasının gücüne ihtiyacımız var. Biz asla geldiğimiz günden beri prensiplerimizinden, mali disiplinden vazgeçmeden bunu yönetmek zorundayız. Bunun sözünü vermiştik. Bu sadece Trabzonspor'un değil Türk futbolunun problemi. Biz bu sorunlardan çıkmak istiyoruz. Trabzonspor camiasının bunu başaracak gücü vardır. Gelen herkes Trabzonsporlu, fayda katmak için geliyor. Hepsinin Trabzonsporluluğuna kefilim ama geldiğimiz noktada durum ortada. Herkes iyi niyetli ama geldiğimiz noktadan herkes yüzde yüz emin olsun. Biz aldığımız noktadan çıkarmak, Trabzonspor'u yönetilebilir olmaya çalışıyoruz.''

'BEN GELDİĞİMDE STADYUM SPONSORU YOKTU'

''Sabah 9, akşam saatin nereye gittiğini bilmiyoruz. Yönetim inanılmaz bir gayretle bu işin peşinden koşuyor. Yaptığımız işlerle mütevazı konuşmak istemiyorum. Biz çok önemli ekonomik hamleler yapıyoruz. Trabzonspor'dan herkes bahsediyor. 'Yılın başında bu transferler'... Yahu arkadaşım, sevgili Trabzonsporlular, değerli kardeşlerim... Bunu benden daha fazla isteyecek bir Trabzonsporlu yok. Aynı seviyededir isteğimiz. Benim en büyük hayalim Trabzonspor ile şampiyonluk yaşamak. Ben geldiğimde Trabzonspor'un stadyum sponsoru bile yoktu. Yıllardır yoktu. Biz geldiğimiz zaman oyuncularına 3.5-4 ay maaş ödeyemez, serbest kalma sınırına gelmiş, tamamına yakını ihtar çekmiş, 2 gün sonra serbest kalacak pozisyondaydı."

'130 MİLYON EURO'

"Bir Trabzonsporlu olarak takımımı göz göre göre bu anlaşmaları yapmadan nasıl bir transfer hamlesinin içine girip sıkıntıya sokabilirdim. Ben böyle bir şeyin altına asla ve asla imza atmayacağım. Türk futbol tarihindeki en büyük stadyum sponsorluğunu yaptık. Bir sürü sponsorluk anlaşması yaptım. 130 milyon euro, bakın rakam az geliyor belki, Şubat 15 itibarıyla ödeyeceğimiz rakam 130 milyon Euro olacak. 130 milyon Euro'dan bahsediyorum 8 ayda. Bunun Türk futbolunda örneği yok. 100 milyon euro'su karşılıksız, Trabzonspor'a dönüşü olmayacak. 30 milyon euro'ya yakın yönetici desteği. Çok önemli gayrımenkul projeleri devam ediyor, imza aşamasına getirdiğimiz Kartal projesi var." 

'EKONOMİYİ KURTARMAK ZORUNDAYIM'

"Ben bu hamleleri yaptıktan sonra transfer şansı oldu ve Mendy, Pepe, Onuachu transferleri yaptık. Bundan sonra yapacağımız transferler... Ben öncelikle Trabzonspor'un ekonomisini kurtarmak zorundayım. Bu benim boynumun borcu. Yoksa insanların karşısına geçip rahat söyleyemem. Benim Trabzonsporluluğum buna izin vermez, ben bu camiaya bunu yapmam. Olmaz. Asla bu konuda taviz vermeyeceğim. Kim ne derse desin. Hiç önemli değil. Trabzonspor ekonomik istikrarını sürdürmek zorunda. Trabzonspor şunu yapacak; net söylüyorum, ben bu ekonomik planlamayı yapıp, Kartal'ı yapıp, iki gayrımenkul projesini yaptıktan sonra Pepe, Mendy, Onuachu gibi arkadaşları kadroya katacağım. Önümüzdeki süreçte bunları yapacağım. Çok önemli sıkıntılarla karşı karşıyayız. Nijerya'da 4 santrfor sakatlandı, Onuachu çağrıldı. Pepe bugüne kadar hiç milli takıma çağrılmamış, başkası çağrılacakken o çağrıldı. Bir sürü sıkıntı var. Ayrılmak isteyen oyuncular oldu. Yolları ayırmaya devam ediyoruz. Trabzonspor formasına aşık oyuncularla yoluna devam edecek. Üzerine basarak söylüyorum. Trabzonspor başkanlık makamı eleştiriye açıktır. Saygım var. Herkesin Trabzonsporluluğuna saygım var. Tüm eleştirilere cevap verecek akla sahibiz. Ben Trabzonspor başkanıyken Trabzonspor'u ekonomik uçuruma atmayacağım."

'ABDÜLKADİR AYRILMAK İSTİYOR'

"Abdülkadir Ömür ayrılmak istediğini söyledi. Trabzonspor’un çıkarlarına uygun bir teklif getirirse ayrılacak. Şu an olan tekliflere Abdülkadir gitmek istemiyor. Dolayısıyla şu an konu ortada."

'1 TL GELİRİMİZ YOK'

"Biz Trabzon'un evladıyız, Trabzon'da doğmuş büyümüş biri olarak bunları yapmak zorundayım. Sponsorlukları buldukça önemli transferleri yapmaya devam edeceğiz. Şampiyon olduk. Ancak, altımız yapılanmamız ekonomimiz hazır olmadığı için yanlış yapılan transferlerde yıkıldık. Ekonomimiz, yapılanmamız, gelirlerimiz hazır değildi. Trabzonspor'un 1 TL geliri yok. Açıkta temlik dışında duran 1 TL geliri yok. Ben bunu bilerek bu işlerin altına girdim, bu yükü sırtlandım. İtirazım, hayıflanmam yok. Ben bu gerçekleri biliyordum. Bu gerçeklere göre davranılması gerekiyor. Bu 35-40 yıllık problemlerdir. Ben maddi bir şey beklemiyorum, zaten görmedim. Ellerimizle kazıyarak, koşturarak bulduk, ortaya koyduk ve yaptık. Bunda hiç mütevazı olmayacağım. Buna benzer bir para girişi, bu kadar kısa zamanda Türk futbol tarihinde yok. Bunlara rağmen eksikler, hatalar var mı, muhakkak var ama Trabzonspor'a yanlışımız olmaz."

'HER GEÇEN GÜN KUR BASKISI'

"Bu borçları, maaşları ödeyecek paraları bulmak zorundayız. Sahada ağırlığını koyabilecek, herkesin konuşacağı isimleri Trabzonspor'a katmak zorundayız. Çünkü bu show business. İşi en zor yönetimlerden biriyiz, çünkü hepsini yapmak zorundayız. Deplasmana gittiğimde aldığım para, yenersem kiraladığım uçağın parasını karşılamıyor. Biz geldiğimizde euro 19 liraydı, şu an 34 lirayı konuşuyoruz, belki yıl sonunda 40 lirayı konuşacağız. Allah göstermesin, kötü şeyleri konuşmak zorunda kalmayalım. Biz bu paraları içeri sokamasak, Trabzonspor'un borcu için hangi rakamları konuşuyoruz, düşünelim. 4 milyar TL borcun faizi 2 milyar. Her geçen gün kur baskısı. Trabzonspor kendini kollamak zorunda" açıklamasını yaptı.