Erzincan İliç’te meydana gelen altın madeni faciası sonrası oklar madene ÇED izinlerini veren eski Çevre Bakanı Murat Kurum’a yöneldi. CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, facia nedeniyle İliç’e 4 savcı gönderildiğini belirterek, "Savcıları İliç’e değil Murat Kurum’a gönderin, hakkında soruşturma başlatın" dedi.

DEVA Partili Evrim Rızvanoğlu da halen TBMM Çevre Komisyonu Başkanı olan Murat Kurum’un komisyonu toplamasını istedi ve "Komisyonu toplasın ki, çevre katliamının hesabını sandıktan önce orada soralım" dedi. Kurum”un gözaltına alınması da istendi.

MADEN KANUNU ERTELENDİ

AKP’li milletvekilleri tarafından hazırlanan Maden Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasını Düzenleyen yasa teklifinin TBMM’deki görüşmeleri, maden faciası sonrası TBMM’de sert tartışmaların önüne geçmek amacıyla yapılmadı. AKP’nin gündem değiştirme taktiğine rağmen TBMM, İliç faciasıyla ilgili sert tartışmalara sahne oldu. Tartışmaların odağında ise Murat Kurum yer aldı.

CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, altın madenlerini sadece bu işten menfaati olanların savunduğunu bunların başında da Murat Kurum ile Binali Yıldırım’ın geldiğini savundu. Kurum’un onayıyla madende kapasite artışına gidildiğini anlatan Adıgüzel, “Faciadan sonra 4 savcı görevlendirmişler. Savcıları İliç’e değil Murat Kurum ile Binali Yıldırım’a gönderin. AKP Genel Merkezine gönderin, sorumlular orada” dedi.

"FINDIK EKİN"

Adıgüzel, Binali Yıldırım ve Murat Kurum hakkında ‘’Çevre felaketine yol açmak ve cana sebep olmaktan’’ soruşturma açılmasını da istedi ve “Sözlükten suç uydurup Ekrem İmamoğlu’nu yargılıyorsunuz, ceza veriyorsunuz ya; işte suçun daniskası burada. Neredesiniz savcılar. Mahkemeler bu dönemde adalet dağıtma uğraşında değil  iktidarla bir olup, muhalefeti dağıtma peşinde.” diye konuştu. Adıgüzel, madenlerden devletin değil şirketlerin para kazandığını da belirterek  ‘’Altın madeni olan yere fındık ekin, daha fazla para kazanırsınız’’ dedi.

"KURUM GÖZALTINA ALINMALI"

DEM Milletvekili İbrahim Akın da “Savcılara sesleniyorum: Murat Kurum hakkında acilen soruşturma açılmalı. Açılmazsa bu ülkede anayasa, hukuk yoktur, acilen gözaltına alınmalıdır” dedi. DEM Milletvekili Sümeyye Boz da Murat Kurum hakkında suç duyurusu yapılmasını istedi.