Olay geçtiğimiz yıl temmuz ayında Denizli’nin Acıpayam ilçesine bağlı kırsal Ören Mahallesi'nde meydana geldi. Eşinin daha önce hakkında tedbir kararı aldırdığı Erdal Y. (40), kendisini terk eden Emine Y. (38) ve birlikte yaşadıkları iddia edilen Mehmet A.'nın (33) evine av tüfeği ve tabanca ile gitti. Burada dehşet saçan öfkeli koca, önce Mehmet A’ya daha sonra da salondan sesleri duyan annesi Gülperi A. (51) ile Emine Y.’ye kurşun yağdırdı. Mehmet A. ve Emine Y. olay yerinde hayatını kaybederken yaralanan Gülperi A. hastaneye kaldırılarak tedavi altına alındı. Hastanede polise yaşadıklarını anlatan Gülperi A. olaydan 16 gün sonra hayatını kaybetti. Gülperi A.’nın Adli Tıp Kurumu tarafından yapılan otopsisinde, ölümü ile silahlı saldırı arasında bağlantı tespit edildi.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS İSTENDİ

Cinayete ilişkin Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame Denizli 4. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Davanın ilk celsesi görüldü. İddianamede sanık hakkında, ‘eşe karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi, ancak tahrik hükümlerinin uygulanmasını istendi. Mehmet A.’ya ilişkin öldürme olayında ‘beden ve ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası, Gülperi A.’ya ilişkin ise ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet hapis cezası talep edildi.

UYURKEN ÖLDÜRDÜĞÜ İLERİ SÜRÜLDÜ

Savcı iddianamede, olay sırasında Mehmet A.’nın evin yatak odasında uyuduğunu, cinayetin de uyur durumdayken gerçekleştiğini belirtirken, sanık ise uyanık olduğunu ileri sürdü. Sanık Erdal Y. eşi ile arasında geçimsizlik olmadığını, eşinin bir süre önce evi terk ettiğini, telefonda görüştüğünde kendisinden boşanmakta kararlı olduğunu söylediğini ifade etti. Olay anına ilişkin ise, “Eşim ve Mehmet A. arasında bir yıldır gönül ilişkisi varmış. Bir arkadaşımın aracını ödünç isteyerek kaldıkları eve gittim. Merdivenlerden balkona çıktım. Mehmet ile karşılaştım. Bana ağır küfürler etti. Evin içine doğru gitti ben de arkasından gittim. Bir şeyler arıyordu. Silah ya da tüfek aradığını düşündüm. Sonra bir anda bana doğru yürüdü, aniden dönünce elinde bir şey olduğunu düşündüm. Tüfeğin otomatiğini kurup hedef gözetmeksizin ateş ettim. Ateş ettikten sonra salona çıktım. Emine ve tanımadığım bir kadın vardı. Emine bana ağır laflar etti. Tüfekle ateş ettim. Ne kadar ateş ettiğimi bilmiyorum. Emine yere düştü bu sırada diğer kadın koşarak kaçtı. Ona ateş etmedim” dedi.

"AMACIM KONUŞMAKTI"

Olay sonrasında Muğla’nın Ortaca ilçesine gittiğini söyleyen sanık Erdal Y., “İlçe girişinde polisler beni durdurdu. Ben direnmeden teslim oldum. Benim amacım konuşmaktı. Ben bu olayı herhangi bir şekilde tasarlamadım. Olaydan dolayı pişmanım” diye konuştu. Sanık Erdal Y., Mehmet A.'ya uyurken ateş etmediğini, uyanık olduğunu yineledi.  

Olay sırasında yaralanan ve taburcu edildikten sonra hayatını kaybeden Gülperi A.’nın ise polise verdiği ifadesinde, “Oğlum hasta olduğu için evde yatıyordu. Biz gelinimle sohbet ederken silah sesi duyduk. Silah sesi evin içinden geldiği için salona koştuk. Gelinimin eski eşi vardı. Elinde tüfek ve tabanca vardı. Biz odaya girince gelinime iki kere ateş etti. Bana da bir el ateş etti. Sonra ben can havliyle torunumu alıp evin alt katına kaçtım. Köy muhtarımızı arayarak yardım istedim” dediği ortaya çıktı.

Mahkeme heyeti, dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve tanıkların dinlemesi için duruşmayı erteledi.