Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın pilot il olarak seçtiği Eskişehir'e 75 bin nüfuslu 'Süper Kent' kuruluyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, 'Süper Kent' projesinin Türkiye'ye örnek olacağını söyledi.


[caption id="attachment_1171222" align="alignnone" width="880"] Foto: DHA[/caption]

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Yılmaz Büyükerşen Belediye Meclis Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında 'Süper Kent projesi' ile ilgili bilgi verdi. Eskişehir'in geleceğine en az 50 yıl ışık tutacak imar planları çalışmalarına 2014 yılının ilk aylarında başlanıldığını belirten Büyükerşen, bu planların 1/25000'lik Nazım Plan dahil Porsuk çevresini kapsayan Afet Riskli Bölge Projesi ve Gündoğdu Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projeleri olduğunu söyledi. Planların yapılması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın Büyükşehir Belediyesini görevlendirdiğini anlatan Yılmaz Büyükerşen konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Eskişehir'in ikinci uydu kenti sayılacak Süper Kent planlarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üstlenmişti. İstanbul Teknik Üniversitesi gerek Büyükşehir, gerek Bakanlığın görev alanlarına giren planların yapılmasını 2014 yılı başında üstlendi. İstanbul Teknik Üniversitesi ekiplerinin hazırladığı basınımız ve meslek odalarının incelemesine de sunulan bilimsel etütlere ve çağdaş şehircilik anlayışına uygun olarak hazırlanan planlarda sona yaklaşılmış bulunuyor. Bunlardan Afet Riskli Bölge Planları, bakanlık uzmanlarının incelemesine sunulmuş olup yakında Büyükşehir Belediyesi Nikah Salonu'nda mülk sahiplerinin uzlaşım müzakerelerine açılarak onay işlemi başlatılacaktır. 1/25000'lik Nazım İmar Planı ise halen Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu'nda karar için görüşülmekte olup Nisan toplantısında Meclis'e getirilmesi beklenmektedir."

ÇÖPLER ENERJİYE DÖNÜŞECEK


Yılmaz Büyükerşen, önceki gün Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Güldemet Sarı'nın açıkladığı Eskişehir'de kurulacak olan Süper Kent Projesi ile ilgili olarak da şu bilgileri verdi:

"Süper Kent şehrin güneyindeki Kocakır bölgesinde bulunan 838 hektar alanı kapsayacaktır. Bölgede 18 bin 775 konut, çoğu ofis olarak 1342 ticaret yapısı, 1 hastane, 1 kültür merkezi, 42 aile sağlığı merkezi ile 75 bin nüfusa yetecek kadar okul ve diğer sosyal alanların da yanı sıra, kişi başına 41 metre karelik yeşil alana sahip olacaktır. Her konut başına 36 metrekare sebze ve meyve yetiştirilecek arka bahçeler olacak. Bina çatılarına konacak güneş panelleri ve güneş tarlaları ile 24.5 megavat enerji üretilerek yüze 94.3 oranında karbon salınımı azaltılacak. Hem alan hem de bina bazında su arıtma ve yağmur suyu biriktirme sistemleri ile arıtma sistemlerinden de sulama suyu sağlanacak, çöpler ise enerjiye dönüştürülecek. Bölgede bulunan Kayapınar ve Aşağı Çağlan Köyleri ise bölgenin güneyine taşınacaktır. Süper Kent alanının güneyinde çevre yolu yer alacak, ulaşım ise elektrikli ve hibrit otobüsler ile sağlanacaktır. Eskişehir Süper Kent Projesi diğer kentlere de örnek olmak üzere Antalya Expo'da sergilenecektir. " 

DHA