Memlekette et tükendi. Çare ne? Yem yemeyen sığır projesi... Sarı kız eylem paketi...

Hayata geçmesiyle et fiyatlarında istikrar yakalanacak ve döviz kuruna bağlı olumsuz fiyat değişiklikleri tarihe karışacak.

Bunu bırak sığırı, civcivler bile yemez ama inananı illa çıkacak.

★★★

Yılbaşından bu yana et ithalatına 1 milyar dolar ödeyerek içeride fiyatları aşağı çekmeye çalışan iktidarın bu hamleleri işe yaramadı... Yaramaz tabii demeyin, yaramasını bekleyen onlardı...

Sonuç?

Halkın ucuz et alabilmek amacıyla gün ağarmadan kuyruğa girdiği Et ve Süt Kurumu, et fiyatlarına yüzde 25 zam yaptı.

Fark etmez ki! İstatistik Kurumu için nasıl olsa bu zam yok hükmünde... Enflasyon etkilenmez bu hesaplama yönteminde... Aa zam mı olmuş? Hani nerede?

★★★

Et ve Süt Kurumu ile özel ticari kuruluşlar üç ayda kırmızı et ithalatına 1 milyar dolar, yani yaklaşık 32 milyar TL ödendi. El alemin yabancı besicisi bize minnettar tabii...

Yabancı et üreticisine aktarılan bu kaynakların yerli besiciye destek için kullanılması hiç akıllarına gelmedi mi?

★★★

İlk defa 2010 yılında başlatılan kırmızı et ve canlı hayvan ithalatı için ödenen milyar dolarlara rağmen et konusunda somut ve olumlu bir sonuç ortaya çıkmadı. AKP bundan hiç mi ders almadı? Yoksa kazanılan para mı çok tatlı?

Bariz şekilde ülkenin kısıtlı döviz kaynaklarının yurt dışına transfer edilmesine zemin yaratıldı. Peki, yurt dışından neredeyse bizde satılanın yarı fiyatına et ithal edilirken fiyatlar neden artırıldı?

İlk parti besilik canlı sığırlar, mayıs sonunda gelecek. Ancak bu besilik sığırlar ithal edildikten sonra bir ay karantinada tutulacak.

Sonrasında 3 ay besici tarafından beslendikten sonra kesim ve etin piyasaya sürülmesi mümkün hale gelecek.

Dolayısıyla dünyadan ithal edilecek canlı kesimlik hayvanların et piyasasına girmeleri en erken 4-5 ayı bulacak.

★★★

Doğudaki sınır kapılarında sadece sığınmacı değil, cayır cayır kaçak et giriyor ülkeye... Girsin de bunu bir tek ben biliyor olamam herhalde...

Dünyanın en az et tüketen ülkeleri arasında olduğun halde dünyada en çok et ithal eden iki ülkesinden biri olacaksın, sonra da ülkeyi nereden nereye getirdim diye nutuk atacaksın... Belli ki sen bu işi başaramayacaksın!

Cari açığı, üretmeyerek düşürme taktiği!

Enteresan... İyi bir gelişme olarak görünüyor ama büyüteç tutunca tırsıyor insan...

Şöyle ki; 2024 Ocak-Mart döneminde dış ticaret açığı önemli ölçüde azaldı. Bu gelişme cari açığın Orta Vadeli Program hedefinin altında kalması ve rezervlerin istikrarı açısından olumlu görüldü.

Nitekim gayet güzel değil mi? Güzel...

★★★

İlk üç ayda ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3.6 artarak 63.7 milyar dolar olurken, ithalat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 12.6 oranında azalarak 84.1 milyar dolara geriledi.

Buna bağlı olarak dış ticaret açığı ilk üç ayda geçen yıla göre yüzde 41.2 azaldı ve 20.5 milyar dolara indi.

Harika valla...

★★★

2024’ün ilk çeyreğinde hammadde ithalatı geçen yıla göre yüzde 9.3 azalırken, yatırım malları ithalatındaki gerileme yüzde 9 oldu.

Buna karşılık sadece mart ayında tüketim malları ithalatındaki artış yüzde 19.3 olurken, bir aylık tüketim malı ithalatı 5 milyar dolara yaklaştı.

İşte düşüneceğimiz nokta tam da burası galiba...

★★★

Hammadde ve yatırım malı ithalatının düşmesi üretim ve yatırımların yavaşlayacağını, gerileyeceğini gösteriyor. Buna karşılık tüketim malı ithalatının hız kesmemesi tüketim amaçlı ithalatın artacağını gösteriyor.

Yani artık mal üretilmiyor. Dışarısı daha ucuz kaldığından direkt dışarıdan satın alınıyor. Haliyle eldeki stoklar bitene kadar üretim yapılır, stoğu biten firma ithalat ile açığı kapatır.

Cari açık önce düşer gibi görünür sonrasında adeta coşar...  Bakalım görelim, izleyip öğrenelim...