Almanya'nın ev sahipliğinde düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda (EURO 2024) gruplardaki ilk maçlar tamamlandı. 

Şampiyonanın Çekya'dan sonra en genç takımı olan Türkiye, Gürcistan karşısında aldığı galibiyetle Avrupa şampiyonlarına ilk kez üç puanla başladı. Mert Müldür ve Arda Güler, jeneriklik iki gole ilk haftaya damga vurdu. 

Turnuvanın en sempatik takımları arasında gösterilen Türkiye'nin Gürcistan ile oynadığı karşılaşma da Almanya'da seyir zevki en yüksek karşılaşmalardan biri oldu. Her iki takımın da pozisyonlar bulduğu, uzatma dakikalarında beraberlik şansı direğe takılan Gürcistan karşısında, kalecinin de ileri çıktığı pozisyonda Kerem Aktürkoğlu'nun boş kaleye gönderdiği top, hikayesi yüksek bir karşılaşma oynanmasını sağladı.

ROMANYA'DAN SÜRPRİZ

Turnuvanın ilk haftasında Ukrayna ile karşılaşan EURO 2024'ün kadro değeri en düşük takımı Romanya, 3-0 gibi farklı bir skorla galip gelerek turnuvanın sürpriz takımlarından biri olabileceğini gösterdi. 

Eski günlerini arayan Romanya'nın kadrosunda Radu Dragusin, 25 milyon Euro'luk piyasa değeriyle dikkat çekerken, başarılı savunma oyuncusu dışında 10 milyon Euro'yu geçen futbolcu bulunmuyor. 5 milyon Euro'yu geçen oyuncu sayısı ise dört: Dragusin (25 milyon Euro), Darius Olaru (7 milyon Euro), Florinel Coman (7 milyon Euro), Dennis Man (9 milyon Euro)... Bu futbolcuların da piyasa değerleri, Romanya'nın turnuvada göstereceği performansa göre büyük bir sıçrama yapabilir. 

Kadrosunun piyasa değeri 92 milyon Euro olan Romanya'nın kadrosunda, tanıdık isimler de yer alıyor. Geçtiğimiz sezon Konyaspor'da oynayan Alexandru Cicaldau ile Gaziantep FK'de mücadele eden Florin Nita, Deian Sorescu ve Denis Draguș, Romanya'nın EURO 2024 kadrosunda bulunuyor. 

İlk maçta Romanya'nın kalesini koruyan Nita, maçı gol yemeden tamamlarken, karşılaşmaya ilk 11'de başlayan Dragus da attığı golle turnuvaya iyi bir başlangıç yaptı. Cicaldau ve Sorescu ise turnuvanın ilk maçında forma şansı bulamadı. 

İKİNCİ MAÇLARDAKİ PERFORMANSLARI MERAK KONUSU

EURO 2024'e iyi bir başlangıç yapan ve gruplarında liderlik koltuğuna oturan Türkiye ve Romanya'nın ikinci maçlardaki performansları da şimdiden merak ediliyor. 

Türkiye, F Grubu'nda turnuvanın favorilerinden Portekiz ile karşılaşacak. Romanya ise E Grubu'nda şampiyonaya şok Slovakya mağlubiyeti ile başlayan Belçika'nın rakibi olacak. 

İlk maçlarını üçer goller kazanan Türkiye ve Romanya'nın Portekiz ve Belçika ile oynacakları maçlar, takımların ilk hafta aldıkları galibiyetlerin tesadüf olmadığını kanıtlamaları açısında da büyük önem taşıyor.