Almanya'nın ev sahipliğinde 14 Haziran-14 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası (EURO 2024) heyecanı, turnuvanın resmi şarkısı "Fire" (Ateş) ile doruğa ulaşacak.

İtalyan elektronik müzik grubu MEDUZA, ABD'li alternatif rock müzik grubu OneRepublic ve Alman şarkıcı Leony, EURO 2024'ün resmi şarkısını seslendirmek üzere güçlerini birleştirdi.

OneRepublic grubundan Ryan Tedder'ın yazdığı ve MEDUZA tarafından yapımcılığı üstlenilen bu şarkı, İtalyan grubun marş niteliğindeki house müziğini, OneRepublic'in etkileyici ses manzaralarını ve Leony'nin pop müziğindeki ustalığını harmanlıyor. Bu birleşim, hem futbol hem de müzik tutkunlarının coşku ve ruhunu yansıtıyor.

DİJİTAL PLATFORMLARDA YAYINDA

EURO 2024 ruhunu turnuva boyunca yansıtacak olan "Fire", 10 Mayıs itibarıyla dijital platformlarda müzikseverlerle buluştu.

Dinamik müzikal altyapısıyla TV yayınlarını renklendirecek olan bu resmi şarkı, futbol ve müziğin birleşim gücünü kullanarak, takımların sahaya çıkışları ve kupa törenleri gibi anlarda futbolseverlerin coşkusunu artıracak.

UEFA, şarkıdan ilham alarak başlattığı "#LightYourFire" sosyal medya kampanyası ile taraftarlara EURO 2024 final bileti kazanma şansı da sunacak.

FİNALDE CANLI PERFORMANS

MEDUZA, OneRepublic ve Leony, EURO 2024 final maçından önce sahne alarak canlı performans sergileyecekler.

Turnuvanın kapanış töreni, 14 Temmuz Pazar günü Berlin Olimpiyat Stadı'nda yapılacak olan final karşılaşması öncesinde gerçekleştirilecek.

Futbolseverler, bu tören sırasında EURO 2024'ün resmi şarkısını sanatçıların canlı performansından dinleme fırsatını yakalayacaklar.

"FUTBOL VE MÜZİK İNSANLARI BİRLEŞTİRİYOR"

UEFA EURO 2024 Turnuva Direktörü Philipp Lahm, turnuvanın Avrupa'nın çeşitliliğini ve birliktelik hissini pekiştirme arzusunda olduklarını belirtti. Lahm, "Futbol ve müzik, insanları birleştirme gücüne sahip. EURO 1996'yı düşündüğümde kafamda turnuvanın şarkısı "Football's coming home" (Futbolun eve dönüşü) oluyor. İyi futbol ve güzel müzik, EURO 2024 sırasında Fire şarkısıyla bizi yaz boyunca taşımalı." dedi.

Şarkının söz yazarı OneRepublic üyesi Ryan Tedder ise şunları söyledi:

"Bu şarkıyı, EURO 2024 için geri sayım yaparken bize ilham vereceğini ve herkesi bir araya getireceğini umarak dünyanın her yerindeki futbol ve müzik hayranları için yazdık. '#LightYourFire' etiketiyle oluşturulan kampanya ile dünya çapındaki hayranlarımızı bu yolculukta bize katılmaya davet ediyoruz."

MEDUZA grubu üyeleri de müziğin birleştirici gücünün her zamankinden daha fazla olduğunu vurgulayarak, EURO 2024 için futbol tutkusunu müzikleriyle birleştirmenin heyecanını yaşadıklarını belirttiler.

Turnuvayı ailesiyle izleyerek büyümenin futbola olan tutkusunu artırdığını belirten Leony, "Şarkının yayımlanması beni çok heyecanlandırdı. Turnuva ev sahipliğinin ülkem Almanya'ya gelmesi ve resmi şarkının bir parçası olmak rüya gibi." şeklinde konuştu.