Türkiye A Milli Futbol Takımı'nın orta sahasındaki önemli isimlerden biri olan Orkun Kökçü, verdiği röportajda Benfica Teknik Direktörü Roger Schmidt hakkında yaptığı açıklamalar nedeniyle kadro dışı kaldı. 

Orkun Kökçü, Hollanda'nın De Telegraaf gazetesine verdiği röportajda Benfica'da hayal kırıklığı yaşadığını söylemişti.

Teknik direktör Roger Schmidt'in kendisini doğru kullanmadığını savunan Orkun Kökçü, şu ifadeleri kullanmıştı:

"Geçen yaz transfer döneminde pek çok teklif aldım. Benfica'yı seçerken beklediğim şey bu değildi. Bunun kariyerimde her alanda gelişebilmek için atacağım en iyi adım olduğunu düşünüyordum. Ama buraya geldiğimden beri beni özel hissettiren biri olmadı. Buna Roger Schmidt de dahil... Ben çok fazla talepte bulunan biri değilim. Ama Roger Schmidt'in bana verdiği rol nedeniyle memnun değilim. Beni savunmaya yakın oynatıyor. Benden çok fazla şey yapmamı bekliyor. Ancak benden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız, bu kadar defansif yük vermemeniz gerekiyor. Ben öne doğru attığım paslarla tanınan biriyim. İstatistikler de bunu gösteriyor. Benfica için daha fazlasını verebilecekken, hayal kırıklığı yaşıyorum."

25 MİLYON EURO'YA TRANSFER EDİLMİŞTİ

Orkun Kökçü'nün bu sözleri Portekiz basınında geniş yankı uyandırmış, konu hakkında fikri sorulan Benfica Teknik Direktörü Roger Schmidt, Orkun Kökçü ile bir konuşma yapacağını söylemişti. Roger Schmidt, yaşananların ardından Benfica'nın Casa Pia ile oynayacağı maçın kadrosuna milli futbolcuyu dahil etmedi. 

Sezon başında Feyenoord'dan Benfica'ya 25 milyon Euro bonservis bedeli ile transfer olan Orkun Kökçü, Portekiz ekibiyle çıktığı 34 resmi maçta 3 gol atarken, 10 da asiste imza attı.