Montella'nın EURO 2024 öncesi oynadığı son hazırlık maçlarında kırmızı alarm yakan stoper bölgesine uyguladığı tampon yine kesin sonuç vermedi. Ozan Kabak'ın sakatlığı sonrası Almanya'ya davet edilen Ahmetcan Kaplan'ı 'şimdilik' kenarda tutan hoca Polonya önünde Samet Akaydın'a şans verdi.

Akaydın Yunanistan'daki son ayında maç oynamadan doğruca Milli Takım kampına geldi. Dolayısıyla maç temposu eksiği var. Kademe bilgisi, pozisyon alma becerisi, konsantrasyonu oldukça düşük bir profil. Akaydın EURO 2024 için hazır olmadığını net şekilde gösterdi. Turnuva içerisinde ihtiyaç olacağı kesin. Olası yeni bir sakatlık durumunda zaten sıkıntılı olan bölge için son çare kalabilir ancak daha iyi alternatifleri varken turnuvaya onunla başlamak ciddi tepkilere neden olur.

MERİH'E ZAMAN YETMEYECEK

Montella'nın 4'lü savunma kurgusu oluşturacağı artık neredeyse kesin. Sağ bek güvenimiz Kaan Ayhan bence. Ferdi'nin soldaki yeri tartışmasız. Biz Bardakçı'nın partnerini arıyoruz. Arabistan'a gittiğinden beri Merih'i de kaybettik. İnanılmaz geriye gitti. Türk Milli Takımı'nın karakterini, inatçılığını, mücadelesini simgeleyen bir isimdi Merih. Öyle anlarda, öyle ortaya çıkışları vardı ki; yeri sallıyordu sanki. Kendini bulmasına turnuva zamanı yetmeyecek gibi.

Bu yüzden çare başka. Çare yeni bir fırsat yaratmakta... Sıra Ahmetcan Kaplan'da. Neden Ahmetcan? Çünkü risk almaya değer bir pırlanta. Ajax gibi bir akademinin peşini bırakmadığı, gider gitmez çok büyük ve uzun soluklu bir sakatlık yaşamasına rağmen dönüp takımının as stoperi olacak kadar potansiyelini koruyan bir isim. Henüz 21 yaşında. Arda'larla, Kenan'larla Semih'lerle, yani çağın yeni yüzleriyle beraber oynamayı hak ediyor. 

Ajax ile çok kritik Avrupa maçlarına çıktı. Çok değerli performanslara imza attı. Topla çıkabilen, savunma dengesi güven veren Ahmetcan, eğer oynayabilecek durumda ise (Polonya maçında hafif sakatlığı nedeniyle kadroya alınmadı) herkes kadar şansı var. 

Montella EURO 2024 özelinde turnuvanın en genç takımlarından biri olmakla gurur duyduğunu söylüyordu. O zaman bu takımın en genç stoperini de oynatmak ve sorumluluğunu almak çok zor değil.