2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nda hazırlıklarını sürdüren A Milli Futbol Takımı'nın antrenman sahaları, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (ISUBÜ) öğretim üyesi ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Çim Saha Deneticisi Dr. Tuğrul Hocaoğlu tarafından denetleniyor.

Dr. Hocaoğlu, hava koşullarının işlerini zorlaştırdığını belirterek, “Ciddi antrenman yükü var. 15 günde 12 antrenman yapıldı" dedi. Milli Takım'ın ana kamp bölgesi olarak kullandığı Hannover'deki Barsinghausen antrenman sahalarının idmana hazırlanması ve günlük bakım pratikleri, Dr. Tuğrul Hocaoğlu'nun gözetiminde gerçekleştiriliyor.

Hannover'deki antrenman sahalarının çim yüzeyi ve hazırlıkları, ISUBÜ Yalvaç MYO Dr. Öğr. Üyesi Tuğrul Hocaoğlu tarafından yönetiliyor. Almanya'da Head Groundsman ve 4 personelle birlikte çalışan Dr. Hocaoğlu, her gün en az bir, bazı günler ise iki antrenman yapılan sahaların hazırlıklarını, bitki besleme ve makineli bakım programlarını yönetiyor.

Aşırı yağış alan bölgede, sınırlı zamanlarda bakım yapılan ve her antrenmanın en az 1,5 saat sürdüğü 1 antrenman sahası, 1 kaleci antrenman sahası ve halka açık 3 bin Türk taraftarının izleyebildiği antrenman sahasının bakımları yapılmakta. Her antrenman sonrası teknik ekibin saha ile ilgili talepleri de karşılanmakta.

15 GÜNDE 12 ANTRENMAN

Takımla operasyon ekibi arasında köprü görevi gördüğünü belirten Dr. Tuğrul Hocaoğlu, milli takımın ayak bastığı tüm sahaların sorumluluğunun kendisinde olduğunu ve bu görevin zorlu ama gurur verici olduğunu ifade etti.

Hocaoğlu, “Sahanın uzun süre kullanılması gerekiyor. Ciddi antrenman yükü var. Antrenmanların düzenli ve sağlıklı yapılabilmesi için titiz çalışıyoruz. Önümüzdeki turlardan çok ümitliyiz. Kontrolsüz bir yağış vardı. Çok kısıtladı bizim çalışmamızı. Saha hem antrenmanda yıpranmasın hem de oyuncu sağlığını tehdit etmesin diye birçok detay var. Sahayı sıklıkla havalandırdık, su kolay drene olsun diye bu işlemi 10 günde 6 defa yaptık. Normalde havalandırma 15 günde bir defa yapılırdı. Aşırı nem ve yağış işimizi zorlaştırdı" dedi.

Hocaoğlu, takımın 15 günde 12 antrenman yaptığını belirterek, “Teker izi olmasın diye bakım işlemlerini yaya tipi makinelerle yaptık. Teker izleri saha tesviyesini bozmasın diye ciddi uğraş verdik. Her antrenman sonrası kale önlerinde ara ekim yaptık ki, çok açılmasın. Milli takımımız 15 günde 4 maça gitti. Toplamda 12 antrenman yapıldı" diye konuştu.