Evi toplamak, temizlemek, çamaşır yıkamak, yemek yapmak gibi yaşamı sağlıklı bir şekilde devam ettirmek için gerekli olan işler hâlâ çoğunlukla kadınlar tarafından yapılıyor. Ev işlerindeki bu bariz cinsiyet farkı ise sonunda araştırmalarla da kanıtlandı.

Birleşik Krallık'taki çiftler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre; kadınlar ev işlerine erkeklerden haftada yaklaşık 10 saat daha fazla zaman harcıyorlar. Hatta ev işlerini yapma oranının kiloyla da ilgili olduğuna dair işaretler bulundu. Araştırmacılara göre; ne kadar zayıfsanız o kadar fazla ev işi yaparsınız.

Araştırmacılar, Birleşik Krallık genelinde yaklaşık 5 bin evde yaşayan, yaşları 18 ile 65 arasında değişen, 10.300 kişiden oluşan veri tabanını inceledi. Analizleri için 3.331 çiftten toplanan verileri kullandı. Sonuçlar, erkeklerin haftada 6,13 saat; kadınların ise 15,84 saat ev işi yaptığını gösterdi.

Ayrıca ev işlerine ayrılan saatlerin çiftlerin göreceli ağırlıklarından etkilendiği görüldü. Araştırmacılar, eşlerden biri diğerinden daha kilolu olduğunda, daha az ev işi yaptıklarını buldu.

Sonuçlar hem erkek hem de kadının çalıştığı çiftler ve yalnızca birinin çalıştığı çiftler için geçerliydi.

Daha kilolu olanların neden daha az ev işi yaptığı, belirsiz. Araştırmacılara göre bunun nedeni, ev işlerinin fiziksel olarak zorlayıcı olması.