Türkiye’de barınma krizi derinleşirken, 2022’de geçici bir düzenleme olarak devreye alınmasına karşın uzatılan kirada yüzde 25 sınırı da Eylül 2023’te başlatılan zorunlu arabuluculuk sistemi de sorunu çözemedi. Ev sahibi-kiracı davaları adeta mahkemeleri kilitledi. İlk duruşmaların tarihleri için bir yıl beklemek gerekti. Uygulama tarihinin uzatılması ile tepkilere neden olan kirada yüzde 25 sınırının artık 1 Temmuz’da sonra ermesi bekleniyor.

BİR KAÇ YIL SÜRER

Kira artışında geçmişteki uygulamaya geri dönülüyor. Kira artışlarının 1 Temmuz’dan itibaren yıllık tüketici fiyat endeksi ve yurt içi üretici fiyat endeksi ortalaması alınarak yapılması bekleniyor. Uzmanlar uygulamanın kaldırılmasının piyasayı etkilemeyeceğini ifade etse de ev sahiplerinin tekrar sahaya inmesiyle kira tespit davaların bir süre daha gündemi meşgul edebileceği belirtiliyor. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı, Avukat Ali Güvenç Kiraz, kirada yüzde 25 zam sınırı uygulamasının devreye alındığı 2022’de taraflar tarafından yüksek oranda uygulandığını ancak 2023’te ise bu oranın düştüğünü ve ev sahibi-kirası ilişkisinin onarılamaz boyutlara dahi ulaştığını söyledi. “Düzenlemenin kaldırılmasının ardından piyasa birkaç yıl içinde rayına oturacak” ifadelerini kullanan Kiraz, “Son yıllara artan kira tahliye davalarında birkaç yıl içerisinde hızlı bir azalma görebiliriz. Ancak kira tespit davalarının birkaç yıl daha devam etmesi mümkün” dedi. Barınma krizinin çözümü için iktidarın adımlar atması gerektiğini yineleyen Kiraz, bu kapsamda kiralanabilir konut sayısının artırılması gerektiğinin altını çizdi.

‘Piyasalar dengelenir’

Gayrimenkul Hukukçusu, Avukat Çiğdem Kezer, kirada yüzde 25 zam sınırı uygulamasına ilişkin, “2022’de kiralarda fahiş artışlar, konut fiyatlarında neredeyse 2.5 kata yakın artışlar olmuştu. Düzenlemenin 2022’de uygulanması nispeten yerindeydi. Ancak 2023’te büyük sıkıntılar oluştu, mal sahipleri de mağdur olmaya başladı. Uygulamaya son verilmesi doğru bir karar. Bu durum piyasanın dengelenmesine neden olacak” değerlendirmesini yaptı. Kiralık sosyal konutların artırılması gerektiğini anlatan Kezer, kirada bölgesel rayiç
bedel uygulamasının devreye alınması gerektiğini de aktardı.