Geçtiğimiz haftalarda ilk defa bir insana beyin çipi takmayı başaran Elon Musk'ın şirketi Neuralink'e ilgi yoğun. İnsan deneyleri için başvurular alan şirkete sosyal medyada olay olan bir talep geldi.

Reddit'te bir kullanıcı, sadakatsizlik sorunundan kurtulmak için Neuralink deneği olup olamayacağını sordu.

Electronic-Camera277 isimli kullanıcı, bir Reddit gönderisinde Elon Musk'ın Neuralink beyin çipi implantının, evliliğini kurtarmak için onu sadakatsizlik nöbetlerinden kurtaracağını umduğunu söyledi.

Her ne kadar seks bağımlılığı olarak da bilinen seri aldatma bir hastalık olarak görülse de psikologlar bunun terapiyle üstesinden gelinebilecek bir şey olduğunu söylüyor. 

Reddit'teki bu talebi yorumlayan uzmanlar da beyin çipinin böyle bir sorunu tedavi edemeyeceğini belirtiyor.

ELON MUSK İDDİALI AMA...

Şirket de "Cihaz, bir kişinin sinirsel aktivitesini yorumlamak için tasarlandı; böylece kişi, yalnızca hareket etmeyi düşünerek bir bilgisayarı veya akıllı telefonu çalıştırabilir" diyerek çipin amacını belirtiyor. Ayrıca Neuralink beyin çipinin sahip olduğu tüm potansiyel yeteneklere rağmen, birinin zihinsel sağlığını ve özellikle de sadakatsizlik sorununu iyileştirmek bunlardan biri değil.

Reddit kullanıcısı, karısını sayamayacağı kadar çok aldattığını ve seks bağımlılığını tedavi etmek için terapi gördüğünü ancak yine de bunu durdurmanın zor olduğunu söyledi.

Bu durum da onu araştırmaya ve alternatif tedavileri düşünmeye yöneltmiş: "O kadar çaresizim ki bağımlılığın tedavisine yardımcı olması için Elon Musk'ın Neuralink implantını bile düşünüyorum."

Musk, Neuralink beyin çipinin insanların hormonlarını ve duygusal refahını düzenlemek için kullanılabileceğini ve Obsesif Kompulsif Bozukluğu (OKB) veya tedaviye dirençli depresyonu olan insanlar için nihai bir buluş olabileceğini yıllardır söylüyor. 2020 yılında teknoloji devi, Neuralink çipinin duyguları ve ruh halini kontrol etme yeteneğine sahip olduğunu ve hatta bağımlılığı tedavi etmek için kullanılabileceğini iddia etmişti.

O dönemde bir Twitter kullanıcısı Musk'a "Neuralink, beynin bağımlılığa veya depresyona neden olmaktan sorumlu kısmını yeniden eğitmek için kullanılabilir mi?" diye sormuş ve Musk cda "Elbette. Bu hem harika hem de korkutucu" diyerek yanıtlamıştı.

Ancak şu anda Neuralink'in teknolojisi bu aşamada değil.