Boşanma avukatı Sheela Mackintosh-Stewart, 30 yıllık kariyeri boyunca 400'den fazla çifte danışmanlık yaptı, milyonlarca sterlinlik anlaşmaları içeren davalarda müvekkillerine rehberlik etti. Bu esnada da ilişkilerin bozulmasına neden olan rahatsız edici davranışları tespit etmeyi öğrendi. Ancak 2003 yılında hayatı tamamen değişti ve eşinin boşanmak istediğini söylemesi üzerine şoke oldu:

"2003 yılının sıradan bir perşembe sabahıydı. O zamanlar dört ve sekiz yaşlarında olan kızlarımızı okula hazırlamakla meşguldüm ve eski kocamın çalışma odasının kapısından başımı uzatıp akşam yemeğinde ne istediğini sordum. Beklediğim cevap yerine şöyle dedi: 'Bu işe yaramıyor.'

Hiç beklenmedik ve yıkıcı sözleri bir anda benim ve çocuklarımın hayatını değiştirdi."

Mackintosh-Stewart yaşadığı şoku şu sözlerle anlatmaya devam ediyor:

"13 yıllık evliliğin ardından, iş, aile ve yaşam arasındaki dengeyi kurma konusunda yaşanan tüm olağan zorluklara rağmen, iyi durumda olduğumuzu düşünmüştüm.

İlk tepkim tamamen inanmamak oldu ve şunu sordum: 'Bu bir şaka mı?' Ancak daha önce müvekkillerimin yüzlerindeki o sert ifadeyi görmüştüm ve onun zaten zihinsel olarak ilişkimizi bitirmiş olduğunu biliyordum. Aslında o bu bombayı bir süredir planlıyordu ve kısa süre sonra bana boşanma evrakları tebliğ edildi."

Mackintosh-Stewart, son istatistiklerde her üç evlilikten birinin bozulduğunu belirtirken, gözlemlerinin diğer üç evlilikten en az birinin de pek mutlu olmadığı yönünde.

Deneyimli avukat, ilişkide yaşanan sorunların ayrılığı getirmeden önce 18 ay ila 2 yıl arasında bir süre olduğunu belirtiyor: "Bu kritik eşik, kırıkları onarmaya çalışmak, hatta belki de ilişkinizi uçurumun eşiğinden döndürmek için bir şanstır."

Stewart, bu süreçte yapılabilecekleri şu şekilde sıralıyor:

İLİŞKİYİ KURTARACAK İPUÇLARI

1. DİKKATLİ OLUN

İlk ricam dikkatli olun: Diğer sorumluluklarla meşgulken iyi bir ilişkinin bakıma muhtaç hale gelmesine izin vermeyin. Eğer siz de benim yaptığım gibi çocuk yetiştirme, evi idare etme ve aynı zamanda kariyerinizi ilerletmeye çalışma rolünü üstlendiyseniz, ilişkinizi önceliklendirmeyi gözden kaçırmak çok kolaydır.

Çocuklarımızın günlük bakımının sorumluluğunu üstlenmiştim ama gelişen hukuk kariyerimden vazgeçmemeye kararlıydım.

Yine de stresin yüksek olduğu zamanlarda, eski kocama kızlara yardım etmek için daha fazla eğilmediği için kızıyordum. Sık sık iş seyahatine çıkması stresi artırıyordu.

Geriye dönüp baktığımızda, ilişkimizdeki hayal kırıklıklarını onarmak için yeterli zaman veya enerjiyi ayırmadığımızı görüyoruz. 

2. SEKSİ KÜÇÜMSEMEK HATA OLUR

Bir ilişkide seksin önemini küçümsemek hata olur. Mesleki deneyimimde, birinizin sekse olan ilgisinin azalması ile diğerinizin yakınlık eksikliğini telafi etmek için bir ilişki yaşama isteği arasında büyük bir bağlantı olduğunu fark ettim.

Cinsiyetsiz bir evlilik her zaman felaket anlamına gelmez ve zamanla seks konusundaki yoğunluğun azalması alışılmadık bir durum değil, ancak cinsel ihtiyaç ve arzuların uyumsuzluğu kızgınlığa ve hayal kırıklığına neden olabilir.

Artık kocalarından hoşlanmadıklarından şikayet eden kadınları dinliyorum (artık güzel kokmuyor, kilo almış...), ama eğer bir evliliğin yürümesini istiyorsanız, duygusal ve cinsel bağı sürdürmenin ve kurmanın yollarını aramanız gerekiyor. Daha da iyisi, seks yapma alışkanlığından asla vazgeçmeyin; bu, çalıştırılması gereken bir ilişki kası.

3. ORTA YAŞ KRİZİNDE YARDIM EDİN

Orta yaş krizinin erkekler üzerindeki etkisini asla küçümsemeyin. Yarısından fazlasını etkiler ve genellikle 40'tan itibaren herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.

Pek çok erkek, orta yaşlara girerken erkekliklerinin kaybolmasından korkuyor. Bu nedenle, ruh hali değişimlerine, yeni bir spor salonu alışkanlığına, muhtemelen klasik parlak yeni spor arabaya ve görmezden gelinmiş hissetmek hakkındaki söylenmelerine karşı dikkatli olun.

Destekleyici, anlayışlı, şefkatli bir eş büyük bir fark yaratabilir. Ancak eğer meşgulseniz veya dikkatiniz dağılmışsa işler hızla kontrolden çıkabilir.