Bütün dünyada gündem olan barınma sorunu giderek büyürken ABD'de yaşanan bir olay uluslararası kamuoyunun dikkatini çekti. 

ABD'nin California eyaletindeki Tuolumne Nehri kıyısında gelen ihbarlar üzerine yetkililer bölgede dikkat çekici bulgulara ulaştı. 

Modesto'daki nehir kıyısında incelemelerde bulunan polis ve resmi ekipler kazılan mağaralar içerisinde evsizlerin yaşadığını tespit etti. 6 metre derinliğindeki mağaranın içinde çok sayıda tünel olduğu görülürken mağara içerisinde kanepe, masa ve ev eşyaları bulundu. 

El yapımı merdivenin de yapıldığı mağara içerisinden kilolarca çöp de çıktı. Modesto polis karakolundan yetkililer, "Bu bölgede yasa dışı kamp ve yaşam bir salgın haline geldi. Evsizler nehir yataklarına mağaralar kazıyor" dedi.

Mağaralar içerisine gıda ve ev eşyalarının yerleştirildiği raflar yapıldığı belirtilirken, yatakların da mağara içinde bulunduğu belirtildi. Mağara içinde çok sayıda uyuşturucu madde ve şırınga da tespit edilirken görüntüler gündem oldu. 

Birçok ABD'li, mağaradaki görüntülerin barınma sorununun çok büyük bir kriz haline geldiğinin bir kanıtı olduğunu açıklarken yetkililer sekiz mağaranın tamamen temizlendiğini ve mühürlendiğini de açıkladı.