Ramazan Ayı’nın gelmesiyle oruç tutmaya başlayan vatandaşlar, oruç tutmak ile ilgili merak ettikleri konular hakkında internet araması yapmaya başladı. Oruç ibadetine zarar gelmemesini isteyen vatandaşlar, orucun hangi hallerde bozulup, bozulmayacağını araştırıyor. Peki ezan okunurken su içilir mi, oruç açılır mı?

EZAN OKUNURKEN SU İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

Takvimlerde gösterilen “imsak”, oruca başlama vaktini ifade eder. İmsak vakti aynı zamanda gecenin sona erdiği, yatsı namazı vaktinin çıkıp sabah namazı vaktinin girdiği andır. Ramazan ayında ezân da imsak vaktinin başlaması ile okunmaktadır. Bu sebeple ezânın başlaması ile yemeyi içmeyi terk etmek gerekir. Ezân başladığı sırada ağızda bulunan lokmanın yutulmasında bir sakınca yoktur.

ORUCUNU ERKEN AÇAN KİMSENİN NE YAPMASI GEREKİR?

Namaz, imsak ve iftar vakitlerinin tespitinde takvimlere göre hareket etmek asıldır. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan takvimlerde namaz vakti gösterilen yerlerin yükseklik ve mesafe farkından dolayı akşam namazı vaktinin girişinde temkin uygulanmaktadır. Söz konusu takvimlerin gösterdiği güneşin batma vaktinden yanlışlıkla iki-üç dakika önce akşam namazına başlanması veya iftar edilmesi hâlinde namaz ve oruç geçerli olur. Ancak daha erken iftar edilirse oruç bozulmuş olur ve kaza edilmesi gerekir.