Sabancı Vakfı; 2009 yılından bu yana yürüttüğü 'Fark Yaratanlar' programıyla, toplumsal sorunlara çözüm üreten bireylerin yaptıkları çalışmaları görünür kılmayı ve topluma ilham vermeyi amaçlıyor. Müthiş bir ekiple Sabancı Vakfı Genel Müdürü Nevgül Birsel Safkan ve Koordinatör Merve Özayıtgu'nun büyük emek verdiği programın 15'inci sezon lansmanı geçen günlerde gerçekleştirildi.

Etkinlik, Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı'nın katılımıyla Sakıp Sabancı Müzesi The Seed'de düzenlendi. Sabancı, "İnsanımızın fırsat olduğunda, potansiyeli gördüğünde her işi başarabildiğini ve zorlukların üstesinden gelebildiğini Fark Yaratanlar sayesinde bir kez daha gördük. Bu yıl 6 Fark Yaratan çalışmanın tamamının kadınlardan oluşması ayrıca mutluluk verici bir gelişme. Onlar şikayet etmek yerine cesaretle harekete geçti" dedi.

Güler Sabancı

TOPLUMA UMUT VEREN 6 HİKAYE

İşte 6 Fark Yaratan'ın çevrelerindeki sorunları çözmek üzere geliştirdikleri çalışmalarla, topluma umut ve cesaret aşılayan hikayeleri:

- 'Pigmentsiz İnsan' çalışmasıyla kendisi gibi albinizmle yaşayan ve az gören bireylerin hayatında fark yaratan Ayşenur Sena Tarakçı.

- Şehirde doğayla uyumlu yaşamı teşvik için Kokopelli Şehirde girişimini hayata geçiren Elif Oğuzbal Çatıkkaş&Yasemin Kırkağaçlıoğlu.

- Antandros Antik Kenti başta olmak üzere kültürel mirasın korunması için Antandros Derneği'nin kurucularından biri olan Gülçin Cömert.

- Engelsiz Matematik Eğitim Platformu aracılığıyla görme engelli öğrencilerin, ailelerinin ve kapsayıcı matematik alanında çalışmak isteyen öğretmenler hayatında fark yaratan Hale Uçuş.

- Hadi İşaret girişimiyle sağır ve işitme engelli bireylerin iletişim becerilerinin artırılmasını ve Türk İşaret Dili'nin zenginleştirilmesini hedefleyen Sibel Kaya.

- Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği'nin kurulmasına öncülük eden Yeşim Bekyürek.

Çarpıcı hikayeler www.farkyaratanlar.org adresinde.

‘ONLAR ŞİKAYET ETMEK YERİNE CESARETLE HAREKETE GEÇTİ’

Toplumda Fark Yaratanların hikayelerini görünür kılmanın önemini vurgulayan Sabancı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, sözlerine şöyle devam etti: “Bundan tam 15 yıl önce, topluma ilham vermek amacıyla ‘Fark Yaratanlar Programı’nı başlattık. Bu yolculukta sorunları çözmek için mücadele eden, inisiyatif alan ve bunu başaran insanlara ulaştık. Onların hikayelerini herkese duyurmak, toplumun da bu hikayelerden ilham almasını istedik. İnsanımızın fırsat olduğunda, potansiyeli gördüğünde her işi başarabildiğini ve zorlukların üstesinden gelebildiğini Fark Yaratanlar sayesinde bir kez daha gördük. Hedefimiz, toplumsal sorunlara duyarlı aktif vatandaşları görünür kılmak, takdir etmek ve toplumun her kesiminin haberdar olmasını sağlamaktı. Bu yıl da 6 Fark Yaratan çalışmanın tamamının kadınlardan oluşması ayrıca mutluluk verici bir gelişme. Onlar şikayet etmek yerine cesaretle harekete geçti. Her yıl olduğu gibi bu yıl da Fark Yaratanların hikayelerini izlediğimde bu ülkenin her bireyinin çok büyük bir potansiyele sahip olduğunu görüyor ve geleceğe daha büyük bir inanç ve umutla bakıyorum. İyi ki bu derece değer katan bir programa imza atmışız diyorum.”