MKE Ankaragücü, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından verilen daimi hak mahrumiyeti cezasını alan eski başkan Faruk Koca için TFF Tahkim Kurulu'na itirazda bulundu. Bu itirazda, Amed Sportif Faaliyetler takımının oyuncusuna uygulanan cezanın hafifletilmesine dair önceki örnekler sunuldu.

Trendyol Süper Lig'in 15. haftasında gerçekleşen MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçı sonrası yaşanan olaylar neticesinde PFDK, Faruk Koca'ya 5 yıl süreyle hak mahrumiyeti cezası verdi. Üç yılı aşkın süreli bu ceza, sonrasında sürekli hak mahrumiyetine dönüştürüldü. MKE Ankaragücü, bu karara Tahkim Kurulunda itiraz etti ve detaylar ortaya çıktı.

Sarı-lacivertli ekip, Faruk Koca'nın yanı sıra, kulübe verilen 5 maç seyircisiz oynama ve yöneticilere yönelik çeşitli cezalara da itirazda bulundu.

MKE Ankaragücü Kulübü Yönetim Kurulu Üyesi ve Basın Sözcüsü Hüseyin Aytekin, Faruk Koca'ya verilen cezanın ağır olduğunu ve daha önceki örneklerle Tahkim Kurulu'na başvurduklarını ifade etti.

Hüseyin Aytekin, bu örnekler arasında "2 Mart 2019'da Amed Sportif Faaliyetler-Sakaryaspor oynanan TFF 2. Lig maçında, Amed Sportif Faaliyetler'in futbolcusunun sahaya jiletle girerek rakip takım futbolcularına saldırısı" olduğunu belirtti. Bu olay sonucunda futbolcuya PFDK tarafından verilen 4 yıl men cezasının, 3 yılın geçmesiyle sürekli hak mahrumiyetine dönüştüğünü hatırlattı.

"CEZALARIN AĞIR OLDUĞU KANAATİNDEYİZ"

Yapılan itirazlardan sonra Amed Sportif Faaliyetler oyuncusunun cezasının Tahkim Kurulunun 20 maç men cezasına çevrildiğini hatırlatan Aytekin, şunları kaydetti:

"Tahkim Kuruluna dün PFDK'nin kararına ilişkin itirazlarımızı gerçekleştirdik. Kulüp olarak cezaların çok ağır olduğunun kanaatindeyiz. Buna ilişkin kulüp avukatlarımız itiraz dilekçemizi kurula sundular. Sürekli hak mahrumiyeti, yakın tarihte örneği olan bir ceza değil. Sadece Amed Sportif Faaliyetler ile Sakaryaspor arasında 02 Mart 2019'da oynanan TFF 2. Lig Beyaz Grup müsabakasında Amed Sportif Faaliyetler Kulübü sporcusunun 4 rakip takım futbolcusunu jiletle yaralaması sebebiyle PFDK tarafından sürekli hak mahrumiyeti ile cezalandırılmasına karar verilmiş. Futbolcunun, Tahkim Kurulu nezdinde yapmış olduğu itiraz başvurusu neticesinde, Tahkim Kurulunca PFDK tarafından verilmiş olan sürekli hak mahrumiyeti cezası 20 resmi müsabakadan men ve 25 bin lira para cezası olarak düzeltilmiş."

Tahkim Kurulunun geçmiş cezalarını örnek gösterdiklerini vurgulayan Aytekin, "TFF tarafından geçmişte, Başkanımız Faruk Koca'nın eyleminden çok daha ağır bir durumda bile 20 müsabakadan men cezası verdiği düşünüldüğünde Tahkim Kurulunun Başkanımız Faruk Koca hakkında verilen cezayı düşürmesi ve daha hafif bir ceza vermesi gerektiğini düşünüyoruz." ifadelerini kullandı.