ŞEHIRLERE karşı işlenmiş suçların işbirlikçisi, gizili ortağı, teşvikçisi, kışkırtıcısı iktidar partisi lideri ve belediye başkanı adayları, 50 gündür halka dayanıklı şehir, dirençli kent sözü veriyorlar.

Dönüyor, dolaşıyor.

Yeniden İstanbul!

Yeniden Erdoğan!

★★★

Varlarını yoklarını ortaya koyuyorlar, fakat İstanbul sevgisini ihanete dönüştürmüş olmanın ağır lekesini silemiyorlar. “Ücretsiz kentsel dönüşüm” ile “üstüne para verilerek kentsel dönüşüm” arasına sıkıştılar. Bütün diğer kentlerde olduğu gibi İstanbullu seçmene verilen her “rüşvet sözü” bile gelip pahalılık duvarında eriyor.

★★★

Kim?

İstanbul’u ve tüm Türkiye kentlerini pahalılığa boğdu?

Kim?

Kent yoksulluğu yarattı?

Kim?

Şehirleri ranta teslim etti?

Kim?

İlçeleri betona esir etti?

Bu soruların cevabı; gidiyor gidiyor iktidar liderinin ve kadrosunun 22 yıllık yönetim beceriksizliğine dayanıyor. İstanbul’da Kadir Topbaş’ı “istifa etmeye” çivilemişlerdi. Şimdi, “Kadir abimizin yaptıkları... Kadir abimizin bıraktığı eserleri...” diye oy istiyorlar.

★★★

Bütün Türkiye ve İstanbul’da seçmen “kentlere ve ilçelerine karşı suç işleyenleri halkla ve adaletle bir olup önleyecek” yeni belediye başkanları arıyor. Kent sorunlarını büyümeden çözen yeni belediye başkanı tipine ihtiyaç doğdu. Bu seçimler halkın bu ihtiyacı gidermeye sarıldığını da gösterecek.

★★★

İzlediğim ve umut ettiğim kadarıyla büyük kentlerin ilçelerindeki genç adaylar seçilirlerse siyasi hayatımızda yeni bir ışık ve umut olacaklar. Böylece “şehir rantından azgın azınlık yaratan bu geriletici çürümüş yapı da” son bulacak.

İki aday var.

Dikkat çekiyor.

Fatih’e Mahir!

Beşiktaş’a Nasuh!

★★★

Mahir Polat Fatih Belediye Başkanı seçilmek için çalışıyor, kendini ve projelerini anlatıyor. Sanat tarihi okudu. Yüksek lisans yaptı. Vakfılar da çalıştı. İBB Kültür Varlıkları Dairesi’ni kurdu. 62 anıt ve sivil mimarlık eseri, 21 yeni müze ve yaşam alanı, 34 kamusal satan eseri, 197 tescilli çeşme, 5888 tarihi mezar ve 19 tarihi türbe olmak üzere toplam 942 miras alanının restorasyonunu gerçekleştirdi.

★★★

Şunu görmüş.

Fatih’in temel sorunu; zenginlik içinde yoksulluk. Tarihi yarımada; turizm ve ticaretin merkezi. Altın piyasası, döviz piyasası, turizm piyasası, gıda piyasasının Türkiye ölçeğinde belirleyicisi Fatih, en çok yoksul ve işsizi barındıran ilçe haline getirildi. Fatih’te yaşayan halk Fatih’in zenginlikten koparılmış. Fatih’in zenginliği bir avuç Fatihli olmayanın eline bırakılmış. Mahir Polat, Fatih’in zenginlik yaratan kaynaklarıyla Fatih’in yoksul ve işsizlerini buluşturacak projesini mahalle mahalle, ev ev, sokak sokak dolaşarak anlattı.

Fatih, sürpriz yapabilir.

Mahir Polat’ı seçebilir.

★★★

Ali Nasuh Mahruki de İstanbul Beşiktaş için Belediye Başkanlığı adaylığını bağımsız olarak koydu. Çok sıkı çalışıyor.

Onu tanıyorsunuz.

Can kurtaran öğretmen.

Ağaçla yaşamayı öğren.

Suyla yaşamayı öğren.

Toprağı mutlaka öğren.

Ormanı asla yakma.

Dereyi asla kurutma.

Birlikte yaşamayı öğren.

Kentte rant sömürüsüne kapılma, ranta göz yumma. Depremi durduramazsın. Depremle yaşamayı öğren. Ali Nasuh Mahruki devletten bir kuruş almadı, himmet toplamaya, din istismarına kalkmadı, iktidara yaltaklanıp “Hazine arsası, belediye parseli, kamu binası hibesi kapma yüzsüzlüğüne” hiçbir zaman tenezzül etmedi. Yüzde yüz gönüllü, yüzde yüz sivil AKUT’u kurdu. 25 yıldır hem can kurtardı ve hem can kurtarmayı öğretti.

★★★

Şimdi Nasuh doğma büyüme Beşiktaşlı olarak Beşiktaş’tan Belediye Başkanı seçilmek için ev ev, sokak sokak, site site dolaşıp modelini anlatıyor. Seçilmesi gerekir.

2 oyum olsa!

Fatih için Mahir’e!

Beşiktaş için Nasuhi’ye!

Petrol bulmada yeni hedef İstanbul!

Çok pahalı gemiler alındı. Yurt dışından çok yüklü maaşlarla yabancı teknisyenler getirildi. Doğu Akdeniz’de petrol ve doğalgaz aradılar. Ne harcandı, ne sonuç alındı? Topluma  hiçbir bilgi açıklanmadı. Şimdi petrol bulmada yeni hedef İstanbul seçildi. Oruç Reis ile Barbaros Hayrettin Paşa Sismik Gemileri, Marmara Denizi’nin 3 ayrı bölgesinde petrol aramaya gönderilecekmiş. Gerçek mi, seçim propagandası mı? Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi, “olası bir petrol sızıntısı ile kapalı bir deniz olan Marmara’da yaşamın sonu olur” uyarısı yaptı. Marmara Denizi, Erzincan’daki altın aratma cinayetine dönmesin!