Fatih'te iş yerinde kadını darbedip dini değerlere hakarette bulunan sanık hakkında dava açıldı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan iddianamede sanık Şakar'ın 26 Mart'ta gündüz saatlerinde bir kadını iterek yerde sürüklemeye çalıştığı görüntülerin sosyal medyada paylaşılması üzerine soruşturma başlatıldığı bildirildi. 

Görüntü izleme tutanağına göre videonun 10. saniyesinde çarşaflı kadınının sanık tarafından itildiği, "Kime vuruyorsun lan?" şeklinde sesler ve devamında küfür duyulduğu belirtilen iddianamede, 19. saniyede kadının kaldırımda yattığı, "Ver, 50 liramı da ver lan." şeklinde seslerin duyulduğu, 20. saniyede sanık Şakar'ın yerde yatan kadını ellerinden tutarak sürüklemeye çalıştığı kaydedildi. 

"HALKI KİN VE DÜŞMANLIĞA TAHRİK VEYA AŞAĞILAMA"

Sanık Şakar'ın sosyal medya gündemine de yansıyacak şekilde birçok vatandaşın bulunduğu ortamda ve alışveriş işlemlerinin yoğun olduğu gündüz saatlerinde söz konusu ifadeleri kullanmasının, kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına yol açtığı vurgulanan iddianamede, sanığın "halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama" suçundan 1 yıldan 3 yıla kadar hapisle cezalandırılması istendi. 

Sanık hakkında "basit yaralama" ve "tehdit" suçlarından da soruşturma yürütüldüğü belirtilen iddianame, İstanbul Asliye Ceza Mahkemesince kabul edildi. 

Sanığın yargılanmasına ileriki günlerde başlanacak. 

İddianameye konu görüntülerin sosyal medyada yayımlanmasının ardından 27 Mart'ta olaya tepki gösteren kalabalık grup iş yerine zarar vermiş, dükkanın kapalı kepenklerini tekmeleyenler polis ekiplerince uzaklaştırılmıştı. İş yeri kepenginin üzerine tepki amacıyla "Allah'ın kitabı ve Resulü canımızdan evladır" yazılmıştı