Oxford mezunu olan Dr Ruja Ignatova, 2014 yılında kariyer basamaklarını hızla tırmanmaya başladı. Dünya çapında milyonlarca kişi, hayatlarındaki birikimleri konusunda Bulgar doğumlu girişimciye güvendi ve onun yeni çevrimiçi para birimi vizyonuna inandı. Ancak Kripto Kraliçesi olarak anılan Ignatova, 2017'de hiçbir açıklama yapmadan ortadan kayboldu.

ABD'deki yetkililer, yaklaşık 175 ülkede OneCoin kripto para biriminin destekçilerinden 3,3 milyar sterlin değerinde yatırım alarak kaçtığına inandıkları için dolandırıcılıkla suçluyor. Ve yıllar geçmesine rağmen Ignatova'nın başına gelenler hakkında hâlâ pek bir şey bilinmiyor.

Ancak BBC'nin haberine göre; Ignatova öldürülmüş bile olabilir. Kripto Kraliçesi'nin şüpheli mafya bağlantıları nedeniyle kayboluşunun son derece gizemli olduğu belirtiliyor.

Ruja Ignatova Ekim 2017'de Lizbon'daki tanıtımcılarla yaptığı toplantıya katılamadı ve gizemli bir şekilde ortadan kayboldu.

OXFORD MEZUNU BİR DOLANDIRICI

Dolandırıcılıkla suçlanan Ignatova, aslında Oxford'dan mezun olmuş ve McKinsey ile altı yıl geçirmişti. Kendinden emindi ve destekçilerine projesi OneCoin'in yükselişe geçeceğine dair güvence veriyordu. Aylar içinde, dünya çapında milyonlarca insan ona inandı ve bir gün dünyayı değiştireceğine inandıkları yeni bir para biriminin paketlerini çevrimiçi olarak satın aldı.

Bu sırada Ignatova da sık sık ilgi odağı oldu; fotoğraf çekimlerinde şık giyimli ve kendine özgü kırmızı rujuyla göründü. Kitlesi büyüdükçe, Wembley Stadyumu da dahil olmak üzere büyük mitinglerde boy gösterdi. OneCoin'in ona gönderme yapan bir şarkısı bile vardı.

Ancak Kripto Kraliçesi, Ekim 2017'deki toplantısını kaçırınca, yatırımcıların sanal para birimlerini Euro'ya çevirip çeviremeyecekleri tartışılmaya başlandı. Para biriminin paketlerini çevrimiçi satın alan yatırımcıların bunu mağazalarda harcayabilecekleri nakitle değiştiremeyeceği yönündeki endişeler artıyordu. Varlıklarının değeri artıyordu ama bunu kullanmanın bir yolu yoktu.

En önemlisi, yatırımcılar OneCoin'in değerini manipülasyondan korumak için gerekli güvenlik önlemlerinden yoksun olduğunun yavaş yavaş farkına varmaya başladı. OneCoin'de her şeyin göründüğü gibi olmadığının ortaya çıkmasıyla zarar da artmaya başladı.

BBC'nin haberine göre yalnızca İngiltere'de 70 bin kişinin paket satın almak için kendi paralarını harcadığına inanılıyor. 2016 yılına gelindiğinde kaynaklar, Ignatova'nın iddia ettiği gibi OneCoin'in bir blockchain tarafından desteklenmediğine dair şüpheler uyandırmaya başlamıştı.

Bir yıl sonra da Ignatova ortadan kaybolunca parayı alıp kaçtığı fikri mantıklı geldi. Korumasıyla birlikte Bulgaristan'dan uçağa bindi ve Atina'ya uçtu. Koruma geri döndü ama o dönmedi. Kısa bir süre sonra da ABD'de menkul kıymet dolandırıcılığı, banka havalesi dolandırıcılığı ve kara para aklama komplosu yapmakla suçlandı.

Ancak bütün bu olanlar OneCoin'in sonunu getirmedi. İnsanlar şirkette Bulgaristan'daki ofislerden çalışmaya devam ettiler. 

PEKİ BU İNSANLAR KİMDİ?

Savcılara göre, onun ayrılmasının ardından, kardeşi Konstantin Ignatov boşluğu doldurmak için devreye girdi. Polis, 2018'de Ruja'nın ortağı Sebastian Greenwood'u tutuklamak için harekete geçti. Ayrıca Konstantin'i de yakaladı.

OneCoin'in 'fiili lideri' olarak kabul edilen Konstantin, 2019'un sonlarında New York'ta imzalanan bir anlaşmanın parçası olarak iki elektronik dolandırıcılık, bir banka dolandırıcılığı ve bir kara para aklama suçunu kabul etti ve 34 ayını parmaklıklar ardında geçirdi.

BBC podcast dizisi "The Missing Cryptoqueen"in ortak yazarı ve sunuculuğunu yapan Jamie Bartlett, Ruja'nın ortadan kaybolmasının Bulgaristan'daki mafya anlaşmalarına ilişkin çok daha büyük ve anlaşılması zor bir anlatının parçası olduğuna dair söylentileri araştırmaya başladı.

Yakın zamanda yerel medya, Ruja ile memleketi Bulgaristan'da ülkenin organize suç ağının başı olduğu iddia edilen bir adam olan Christoforos Amanatidis arasında geçici bağlantılar kurdu.

2022 yılında Sofya'da suikasta kurban giden eski bir polis şefinin evinde ele geçirilen belgeler, Ruja Ignatova'nın Kasım 2018'de Amanatidis adına öldürüldüğüne dair iddiaları ortaya çıkardı.

Şimdi Ignatova'nın ölmüş olabileceği şüphesi üzerinde de duruluyor.