ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağına ilişkin tartışmalar piyasalarda yakından izleniyor.

Fed'in 30 ve 31 Ocak tarihlerinde yapacağı toplantıda faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak asıl odak noktası, mart toplantısında ve sonrasında neler olacağı...

Politika yapıcılar, aralık ayındaki son toplantılarından sonra, faizleri düşürmek için geniş parametreleri tartışmaya başlamaya hazır olduklarını öne sürmüştü.

Enflasyonun beklenenden daha hızlı düşmesi halinde 2024 yılının ilk yarısında faiz indirimine gidilebileceğini de belirten yetkililer, mart ayında bir faiz indirimi yapmak için ise herhangi bir işaret vermedi.

FED YETKİLİLERİNDEN AÇIKLAMALAR

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly cuma günü yaptığı açıklamada faiz indirimlerinin yakın olduğunu düşünmek için "erken" olduğunu söyledi ve politikayı gevşetmeden önce enflasyonun yüzde 2'ye doğru istikrarlı bir yörüngede ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini belirtti.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Christopher Waller ise 16 Ocak'ta Brookings Enstitüsü'nde yaptığı açıklamada, "Ekonomik faaliyet ile işgücü piyasaları iyi durumdayken ve enflasyon kademeli olarak yüzde 2'ye düşerken, geçmişte olduğu kadar hızlı hareket etmek veya hızlı kesinti yapmak için bir neden görmüyorum" dedi.

İNDİRİM BEKLENTİLERİ DEĞİŞTİ

Waller'ın yorumları yatırımcıların mart ayında faiz indirimi beklentilerini düşürmelerine yol açtı.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic ise 18 Ocak'ta iş dünyası liderlerine yaptığı açıklamada, en kötü sonucun politika yapıcıların faizleri düşürmesi ve enflasyonun yükselmesi halinde daha sonra tekrar yükseltmek zorunda kalması olacağını söyledi. Bostic, "Bu inişli çıkışlı ya da bir ileri bir geri modeline devam etmek istemiyoruz" dedi.

İlk faiz indiriminin haziran ayında gelmesini bekleyen Morgan Stanley baş ABD ekonomisti Ellen Zentner ise, "Fed sabırlı olabilir" dedi.