Piyasalarda gözler ABD Merkez Bankasının (Fed) açıklayacağı yılın ikinci faiz kararına çevrildi. FED faiz kararı sabit bırakması yönünde olmasına kesin gözüyle bakılıyor. ABD'de faiz kararı sabit kalacağı yönünde olacağı tahmin ediliyor olsa da, karar metni indirim zamanlaması açısından takip edilecek.

FED FAİZ KARARI NE OLUR?

Para piyasalarında, Fed faiz karaının, faizi sabit bırakacağına yönünde olmasına kesin gözüyle bakılırken, bankanın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 7 ve haziranda yüzde 59 ile fiyatlanıyor. 

Gelecek hafta bankanın faiz kararının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı sözle yönlendirmelerin önemini vurgulayan analistler, bankanın ekonomiye ilişkin projeksiyonları ve politika faizine ilişkin üyelerin beklentilerinin yer aldığı "dot plot" grafiğinin de yatırımcıların odağına yerleştiğini belirtti. 

FAİZ KARARI NE ZAMAN AÇIKLANCAK?

Fed Mart ayı faiz kararı 19 Mart ile 20 Mart tarihlerinde yapılacak olan toplantının ardından 20 Mart'ta Türkiye saati ile 21.00'da açıklanacak.

PİYASALARDA FED BELİRSİZLİĞİ VAR

ABD'de bu hafta açıklanan Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) şubatta tahminlerin üzerinde artış kaydetmesine karşın Fed'in faiz indirimlerine haziranda başlayabileceğine ilişkin beklentiler değişiklik göstermedi.
Analistler, söz konusu verinin Fed'in gelecek dönemde atacağı adımlara yönelik ipuçları verebileceğini belirterek, piyasalarda ÜFE'nin şubatta aylık yüzde 0,3 ve yıllık yüzde 1,1 artış göstermesinin beklendiğini bildirdi.

Para piyasalarında, Fed'in 19-20 Mart'ta gerçekleştireceği para politikası toplantısında, faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, Banka'nın faiz indirimine başlama ihtimali mayısta yüzde 10 ve haziranda yüzde 69 ile fiyatlanıyor.

Öte yandan, ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, 2021'de enflasyonunun "geçici" olduğunu söylediği için pişmanlık duyduğunu ifade ederek, ülkedeki enflasyona "en büyük katkıyı" sunan kalem olan kira maliyetlerinin bu yıl düşmesini beklediğini ve kira oranlarındaki değişikliklerin TÜFE'ye yansımasının biraz zaman aldığını belirtti.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, küresel ekonomiye ilişkin büyüme beklentisini bu yıl için 0,3 puan artırarak yüzde 2,4'e yükseltti.