FED faiz kararı nedeniyle piyasaların gözü ABD’de olacak. Faiz kararında oranda bir değişiklik olmayacağı kesin gözüyle bakılıyor. Fakar karar metninde ve sonrasındaki basın toplantısında FED’in önümüzdeki günlere dair neler planladığının ipuçları aranacak. İlk faiz indirim adımının Haziran ayında olabileceği beklentisi hakim. Fakat son gelen ekonomik veriler ve açıklamalar ile bu tarihin ertelenebileceğine yönelik beklentiler de mevcut.

FED FAİZ KARARI NE ZAMAN, SAAT KAÇTA AÇIKLANACAK?

Fed Nisan ayı faiz kararı 30 Nisan ile 1 Mayıs tarihlerinde yapılacak olan toplantının ardından 1 Mayıs'ta Türkiye saati ile 21.00'da açıklanacak.

FED FAİZ KARARI BEKLENTİSİ

Para piyasalarındaki fiyatlamalarda ise Fed'in faizi sabit bırakacağına kesin gözüyle bakılırken, Haziran ayında faiz indirimine başlama ihtimali yüzde 11, Temmuz'da yüzde 30 ve Eylül'de yüzde 58'de bulunuyor. 

Fed'in faiz indirimine başlama ihtimalinin son çeyreğe doğru ötelenmesi ve bu yıl bir faiz indirimine gidebileceğine ilişkin fiyatlamaların öne çıkmasına karşın, şirketlerin öngörülerin üzerinde gelir elde etmesi piyasalarda hisse ve sektör bazlı oynağı artıyor