Analistler, para piyasalarında, Fed'in yüzde 70 ihtimalle gelecek yıl mart ayında politika faizinde indirimlere başlayabileceğinin fiyatlandığını anımsatarak gelecek iki toplantıda bankanın faizleri sabit bırakacağına ise kesin gözüyle bakıldığını dile getiriyor. 

ABD FED FAİZ TOPLANTISI NE ZAMAN?

FED faiz kararı için toplantı 12 Aralık ve 13 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olup FED faiz kararı ise 13 Aralık saat 21:00'de açıklanacak.

2023 KASIM AYI FAİZ KARARI NE OLDU?

ABD Merkez Bankası (Fed) kasım ayı faiz kararı, federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma yönünde oldu. Karar 12 üyenin oybirliğiyle alındı.

Piyasa beklentisi de faizin sabit bırakılacağı yönündeydi.

Fed açıklamasında, ekonomik aktivitenin üçüncü çeyrekte güçlü büyüme kaydettiği, istihdam artışlarının yılın ilk yarısına göre yumuşasa da güçlü kaldığı, işsizlik oranının düşük, enflasyonun ise yüksek kaldığı vurgulandı.

Açıklamada ayrıca "Daha yüksek uzun vadeli faizlerin ekonomik aktivite, istihdam ve enflasyon üzerinde baskı yaratması büyük olasılık" denildi.

Komite'nin, ek bilgileri ve bunun para politikası üzerindeki etkilerini değerlendirmeye devam edeceği vurgulanan açıklamada, enflasyonu zaman içinde yüzde 2'ye döndürmek için uygun olabilecek ek politika sıkılaştırmasının boyutu belirlenirken, para politikasındaki kümülatif sıkılaştırma, para politikasının iktisadi faaliyet ve enflasyona etkisindeki gecikmeler ile ekonomik ve finansal gelişmelerin dikkate alınacağı bildirildi.

Fed, Mart 2022'den bu yana yaptığı 14 toplantının 11'inde toplamda 525 baz puanlık faiz artışına imza attı. Faizler 22 yılın zirvesinde bulunuyor.

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu enflasyon, geçen yıl haziranda yıllık bazda yüzde 9 ile 1981'den itibaren en yüksek seviyeyi görmesinin ardından haziranda yüzde 3’e gerilemişti ancak eylülde yüzde 3,7’ye yükseldi. Çekirdek enflasyon da eylülde yüzde 4,1’e gerilemişti.