ABD Merkez Bankası (Fed) faiz kararını açıkladı. Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) bugünkü toplantısından federal fonlama faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutma kararı çıktı. Karar, oybirliğiyle alındı.

Fed, üst üste dördüncü toplantısında da faizi değiştirmemiş oldu.

Piyasa beklentisi de bugünkü toplantıda faizlerin sabit tutulacağı yönündeydi. 

Fed'in sonraki faiz kararları, 20 Mart ve 1 Mayıs tarihlerinde açıklanacak. 

Fed, Mart 2022'den bu yana yaptığı 16 toplantının 11'inde toplamda 525 baz puanlık faiz artışına imza attı. Faizler 23 yılın zirvesinde bulunuyor.

ABD'de yıllık tüketici enflasyonu, Haziran 2022'de yıllık bazda yüzde 9 ile 1981 sonrası en yüksek seviyeyi görmesinin ardından Haziran 2023'te yüzde 3’e gerilemişti ancak aralıkta yüzde 3,4 oldu. Çekirdek enflasyon da aralıkta yüzde 3,9 olarak açıklanmıştı.

FED'DEN AÇIKLAMA

Açıklamaya göre Fed üyeleri, "enflasyonun sürdülebilir şekilde yüzde 2'ye doğru hareket ettiğine daha fazla güven duyana kadar faizleri düşürmeyi beklemiyor".

İstihdam ve enflasyon hedeflerine ulaşılması önündeki risklerin daha iyi dengeye geldiğinin değerlendirildiği belirtilen açıklamada "Faizlerde yapılacak herhangi bir ayarlama gelen verilere, gelişen görünüme ve risk dengesine dayalı olacak" denildi.

Açıklamada ayrıca, enflasyon geçen yıl azaldığı ancak yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

ABD'de swap piyasasında 2024'te Fed'in 140 baz puanlık faiz indirimi yapması fiyatlanıyor.

Karar sonrasında piyasa fiyatlamalarında 20 Mart'ta faiz indirimi olasılığının yüzde 55'ten yüzde 35'e gerilediği görüldü. Fed'in 1 Mayıs'ta faiz indirimlerine başlaması yüzde 90 olasılıkla fiyatlanıyor. 

ALTIN VE BORSADA İLK TEPKİ

Karar sonrası ons altın fiyatları arttı. 22.48 itibarıyla ons altın 2 bin 50 dolar ve gram altın 2 bin TL seviyesinde bulunuyor.

Karar sonrası ABD borsalarında hisse senedi endeksleri negatif seyrediyor.

Karar sonrasında ABD Hazine tahvili faizlerinde düşüş görüldü.

Kripto paralarda da Fed kararı sonrası sınırlı negatif fiyatlama görülüyor. Bitcoin 22.43 itibarıyla 43 bin 350 dolar seviyesinde bulunuyor.

POWELL'DAN MESAJLAR

Karar sonrasında Fed Başkanı Jerome Powell kameraların karşısına geçti. Powell'ın açıklamasından satır başları şöyle:

*  Ekonomi iyi bir ilerleme gösterdi, enflasyon aşağı geldi. Enflasyonun izleyeceği patika belirsiz, ancak biz enflasyonu yüzde 2'ye döndürmeye tamamen bağlıyız.

* Geçtiğimiz 2 yılda para politikası ciddi şekilde sıkılaştı, politika faiz oranı sınırlayıcı bölgeye geldi. 

* Hedefleri başarmaya yönelik riskler daha iyi bir dengeye geliyor.

* İşgücü piyasası sıkı olmaya devam ediyor, istihdam artışları hala güçlü. İşgücü talebi hala arzı aşıyor.

* Enflasyon son dönemde kayda değer şekilde aşağı geldi, ancak hala hedefin üzerinde.

* Enflasyonun, hedefimize dönmekte olduğuna dair devam eden kanıt görmeye ihtiyacımız var.

* Enflasyonun hedeflerimize yönelik yarattığı risklere karşı oldukça dikkatliyiz.

* Politika faiz oranımız büyük olasılıkla tepe noktada. Eğer ekonomi beklendiği gibi gelişirse faizleri bu yıl düşürebiliriz ancak ihtiyaç olursa cari politika faizini daha uzun süre devam ettirmeye hazırız.

* Politika faizini çok erken veya çok geç azaltmak ekonomiyi istenmeyen şekilde daraltabilir. Kararlarımızı toplantıdan toplantıya vermeye devam edeceğiz.

* Faizi indirmeden önce daha büyük güvene ihtiyaç duymaya devam ediyoruz. İyi verilere ve bu iyi verilerin devam etmesine ihtiyacımız var.

* Yüzde 2'lik hedefe sürdürülebilir şekilde ulaşmak için biraz daha güvence görmek istiyoruz.