ABD'de faizleri yirmi yılın en yüksek seviyesine çıkaran ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell ve meslektaşları enflasyonla mücadele için yükselttikleri faizleri geriletmeye hazırlanıyor. Ancak bu indirimlerin ne zaman başlayacağına dair kesin ipuçları yok.

Politika yapıcıların 19-20 Mart'ta bir araya geleceği Fed'in beşinci toplantısında da faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Fed yetkilileri ocakta oybirliğiyle faizleri yüzde 5,25 ila yüzde 5,5 aralığında sabit bırakmış, Powell ve diğer Fed yetkilileri mart ayında bir faiz indiriminin olası olmadığını söylemişti.

YATIRIMCILAR İNDİRİM İÇİN İPUCU ARAYACAK

Mart toplantısında yeni istihdam ve enflasyon rakamlarının herhangi bir politika değişikliğine yol açıp açmayacağına ilişkin sözlü yönlendirmeler dikkatle izlenecek.

Yatırımcıların odak noktası ise Federal Açık Piyasa Komitesi'nin faiz oranlarına ilişkin üç aylık tahminleri olacak. Fed yetkililerinin 2024 için üç indirim öngörmesi halinde, yatırımcıların beklediği gibi haziran ayında olası bir indirim için zemin hazırlanmış olacak.

Fed'in faiz oranları, konut piyasası ve finansal piyasalar başta olmak üzere pek çok açıdan önem arzediyor. Yüksek faizler doları ve tahvilleri güçlü seviyede tutarken faizlerin düşeceğine yönelik beklentiler altın, borsa gibi yatırım araçlarını güçlendiriyor.

İNDİRİMLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Bloomberg Econoistleri Anna Wong, Stuart Paul, Eliza Winger ve Estelle Ou kaleme aldıkları değerlendirme notunda Fed'in mayısta faizleri düşürebileceği belirtildi.

Notta, "Fed Başkanı Jerome Powel aralıkta işgücü piyasasında hafif bir zayıflamanın ardından hızlı bir güvercin dönüş yapmıştı. İşgücü piyasasının ileride daha hızlı soğuyacağı beklentimiz göz önüne alındığında, haziranda indirim öngören piyasanın aksine Fed'in mayıs ayında faizleri düşürmesini bekliyoruz" ifadeleri yer aldı. 

Uluslararası muhasebe kuruluşu KPMG'nin baş ekonomisti Diane Swonk ise, "Kesintilerin nasıl uygulanacağı konusundaki fikir birliğinde çatlaklar görmeye başlıyoruz. Kesintiye bu kadar yaklaşmışken yol haritası üzerindeki fikir birliği beklendiği kadar sıkı olmayabilir" dedi.