İngiliz Finans gazetesi Financial Times, ekonomistlerle yaptığı faiz anketinin sonuçlarını yayınladı. 

Chicago Üniversitesi Booth İşletme Fakültesi Kent A Clark Küresel Piyasalar Merkezi ile ortaklaşa gerçekleştirilen ve 1-4 Aralık tarihleri arasında yapılan ankete katılan ekonomistler Fed'in ne zaman faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin tahmminlerini paylaştı.

40 ekonomistin katıldığı anket, dünyanın en büyük ekonomisinin yavaşlamaya başladığına dair yeni işaretlerin ortaya çıktığı bir ortamda Fed'in enflasyon üzerindeki kontrolüne ilişkin görüş ayrılıklarının da altını çizdi.

Ankete katılan önde gelen ekonomi akademisyenlerine göre, ABD Merkez Bankası (Fed) faiz indirimlerini en az Temmuz 2024'e kadar erteleyecek ve finansal piyasaların beklediğinden daha az rahatlama sağlayacak. 

İNDİRİMLER NE ZAMAN BAŞLAYACAK?

Ankete katılanların çoğu Fed'in tarihi parasal sıkılaştırma kampanyasının faiz artırma aşamasının artık sona erdiğini düşünürken, katılımcıların neredeyse üçte ikisi merkez bankasının gösterge faiz oranını ancak 2024'ün üçüncü çeyreğinde veya daha sonra düşürmeye başlayacağını düşünüyor.

Öte yandan ankete katılan ekonomistlerin çoğu, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan gıda ve enerji fiyatları çıkarıldığında kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin önümüzdeki aralık ayına kadar yüzde 3'ün altına düşeceği görüşünde. Ancak bu noktada Fed'in yüzde 2'lik hedefini aşması bekleniyor.

WALL STREET'TEN DAHA KÖTÜMSERLER

Ankete ekonomistlerin dörtte üçü de Fed'in yüzde 5,25-5,5 aralığında olan federal fonlama faizini önümüzdeki yıl sadece yarım puan ya da daha az bir oranda düşürmesini bekliyor.

Bu tahminler, Wall Street'in öngördüğünden çok daha geç ve daha küçük hamleler. Vadeli işlem piyasalarındaki yatırımcılar Fed'in mart ayı gibi erken bir tarihte kesintiye başlayacağını ve federal fonlama faizini yıl sonuna kadar yüzde 4'e düşüreceğini fiyatlıyordu.

BÜYÜME VE RESESYON TAHMİNİ

Medyan tahmine göre ekonomistler, enflasyon hesaba katıldığında ABD'de büyümenin gelecek yıl yüzde 1,5 olacağını tahmin etti.

Ekonomistlerin çoğu gelecek yıl bir resesyonun başlama ihtimalinin yüksek olmadığını düşünürken, yarısından biraz fazlası 2025'in üçüncü çeyreğinde veya daha sonra bir resesyonun başlama ihtimalinin en az yüzde 50 olduğunu söyledi.