ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilileri politika faizine bu yıl üç indirim uygulanmasının "mantıklı" olduğunu söylerken, piyasalar faiz indirimlerinin daha yavaş gerçekleşebileceği olasılığını değerlendiriyor.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, Fed'in bu yılın sonlarında faiz oranlarını düşürebileceğini söyledi.

İstihdam artışında yavaşlama ve işsizlik oranında hafif artış beklediğini kaydeden Mester, para politikası toplantısı için ön yargıda bulunmayacağını ancak haziranda faiz indirimi ihtimalini de masadan kaldırmadığını vurguladı.

Mester, bu yıl üç faiz indiriminin uygun olduğunu düşündüğünü, ancak daha az indirime ihtiyaç duyulmasının da olasılık dahilinde olduğunu belirtti.

DALY'DEN '3 İNDİRİM' VURGUSU

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly de bu yıl 3 faiz indirimine gidilmesinin makul bir temel olduğunu anlattı.

Nevada'da düzenlenen bir etkinlikte konuşan Daly, 2024'teki üç indirimi 'çok makul' olarak nitelendirirken, "hala yapacak daha çok işimiz var" dedi. Daly, faiz oranlarını çok erken düşürmenin ve yüksek enflasyonla birlikte "gerçek bir risk" olduğunu da söyledi.

Piyasalar,  ABD'de açıklanacak veriler ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell'ın yapacağı açıklamalar öncesinde yalnızca 69 baz puan büyüklüğünde faiz indirimi fiyatlıyor.