ABD Merkez Bankası (Fed) yetkililerinden bazıları dün açıklamalarda bulunarak enflasyonun düştüğünden emin olana kadar faiz indirimini ertelemek istediklerini belirtseler de çoğunlukla Fed Başkanı Jerome Powell'ın son mesajını tekrarladılar.

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, dün yaptıkları konuşmalarda faiz indirimi beklentilerini açıkladı.

Yetkililer konuşmalarında, ABD'de faiz indirimine yakında başlama ya da başladıktan sonra hızlı hareket etme konusunda çok az aciliyet olduğuna dair bir dizi neden sıraladı.

COLLINS'TEN YIL SONU VURGUSU

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Boston Ekonomi Kulübü’nde yaptığı konuşmada faiz indirimine başlamadan önce enflasyonun hedefe doğru ilerlediğine dair daha fazla kanıt görmek istediğini belirtti.

Enflasyonun yüzde 2’lik hedefe inmesi için talebin azalması gerektiğini ve bunun işaretlerinin de görülmeye başlandığını söyleyen Collins, enflasyonda ve ekonomide risklerin dengelendiğini belirtti.

Collins “Şu anda para politikası iyi bir yerde. Verileri ve görünümü yakından takip ediyoruz. Ekonomiye olan güvenimiz arttıkça yıl sonuna doğru para politikasında gevşemek uygun olabilir” dedi.

KASHKARI BU YIL 2-3 FAİZ İNDİRİMİ ÖNGÖRÜYOR

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari, "Şu anda benim için iki veya üç kesintinin uygun göründüğünü söyleyebilirim.Bazı konularda önyargılı olmak istemiyorum ama şu ana kadar sahip olduğumuz verilere dayanarak benim içgüdüm bu" dedi.

CNBC'nin'ye konuşan Kashkari, "Bize rehberlik etmesi için gerçek enflasyon verilerine bakmamız yeterli. Şu ana kadar veriler son derece olumlu. Umarım devam eder. O zaman asıl soru şu olacak: Faizleri ne hızda düşürmeye başlayacağız?”

BARKIN 'SABIRLI DURUŞ'U DESTEKLİYOR

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed'in para politikasını gevşetme konusundaki sabırlı duruşunu desteklediğini söyledi.

Dün Washington D.C. Ekonomi Kulübü etkinliğinde konuşan Barkin, "Dürüst olmak gerekirse, benim tahminim belirsiz. Bu yüzden sabırlı olmanın makul bir fikir olduğunu düşünüyorum" dedi.

MAYISTA İNDİRİM OLASILIĞI FİYATLANIYOR

Piyasalar hâlâ mayıs ayından itibaren faiz indirimi olasılığını yüzde 80 olarak fiyatlıyor.

Vadeli işlemler 2024'ün tamamı için geçen hafta 145 baz puan olarak gözüken tahminden sonra şu anda yaklaşık 120 baz puanlık bir faiz indirimine işaret ediyor.