ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ne zaman faiz indirimlerine başlayacağına ilişkin tartışmalar hız kazanırken doların patronlarından da birbiri ardına açıklamalar gelmeye başladı.

New York Fed Başkanı John William faiz indirimlerinin zamanlamasını düşünmek için bile erken olduğunu belirtirken, Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic de enflasyonun beklendiği gibi düşmesi durumunda bankanın 2024'ün üçüncü çeyreğinde faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini dile getirdi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de Fed'in odağını enflasyondan yavaşlayan iş gücü piyasasına kaydırmaya başlamasının gerekebileceğini söyleyerek, enflasyonun hedefe ulaşma konusunda ikna edici olana kadar faiz indirimlerini düşünmenin abartılı bir ifade olduğunu kaydetti.

BOSTIC'DEN İNDİRİM MESAJI

Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun beklendiği gibi düşmesi durumunda ABD merkez bankasının 2024'ün "üçüncü çeyreğinde" faiz oranlarını düşürmeye başlayabileceğini söyledi.

Bostic, kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksiyle ölçülen enflasyonun 2024'ü yüzde 2,4 civarında tamamlamasını beklediğini, bunun da Fed'in yüzde 2 hedefine doğru, yılın ikinci yarısında çeyrek puanlık iki faiz indirimini garanti etmeye yeterli bir ilerleme olacağını söyledi.

Bostic, röportajında "Bunun yakın bir zamanda gerçekleşeceğini düşünmüyorum" dedi; politika yapıcıların politika faiz oranından uzaklaşmadan önce enflasyonun düşmeye devam edeceğine dair yeterli veri ve güveni toplamak için hala "birkaç aya" ihtiyaçları var.

GOLSBEE'DEN TEMKİNLİ AÇIKLAMA

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, Fed'in enflasyonla mücadelesinde zafer ilan etmek için henüz çok erken olduğunu ve faiz indirimlerine ilişkin kararların gelecek ekonomik verilere dayanacağını söyledi.

Mart ayında faiz indirimi olasılığını dışlamayan ancak temkinli konuşan Goolsbee,  "Enflasyonu hedefe indirmeliyiz. Bu yolda olduğumuza ikna olana kadar indirimlerden bahsetmek abartı olur" dedi.

WILLIAMS'DAN ŞAHİN DURUŞ

New York Fed Başkanı John Williams ise cuma günü yaptığı açıklamada merkez bankası yetkilileri arasında politikayı gevşetme konusunun ele alınmadığını söylemişti.

Williams ayrıca mart ayında gerçekleşebilecek bir faiz indirimini konuşmanın "erken" olduğunu sözlerine ekledi.

Öte yandan Fed tarafından enflasyon göstergesi olarak izlenen PCE de faiz indirimi beklentilerini kuvvetlendirmesi bekleniyor.

Fed vadeli işlemleri yüzde 70 olasılıkla martta faiz indirimlerinin başlayacağını, Mayıs'ta ise 39 baz puan faiz indirimi gerçekleştirileceğini fiyatlıyor. 2024 için ise toplam en az 140 baz puan faiz indirimi bekleniyor.