Diyarbakır ve Mardin arasında dün akşam saatlerinde çıkan ve 11 kişinin ölümüne neden olan anız yangınında soğutma çalışmaları tamamlanırken, hasar tespit çalışmaları ise sürüyor.

Yangın, dün akşam saat 22.00 sıralarında Diyarbakır’ın Çınar ilçesine bağlı Köksalan, Agaçsever ve Yazçiçeği kırsal mahallelerinde çıktı. İlk belirlemelere göre, yıldırım düşmesi sonucu anızların tutuşmasıyla büyüyen yangın, Mardin’in Mazıdağı ilçesine bağlı kırsal Yücebağ, Şenyuva ve Yetkinler mahallelerine sıçradı.

İhbarla olay yerine çok sayıda, jandarma, UMKE, AFAD, Orman Bölge Müdürlüğü itfaiye ve sağlık ekipleri sevk edildi.

ALTI SAATTE KONTROL ALTINA ALINDI

Şiddetli rüzgarın da büyüyen yangın yaklaşık 6 saatlik söndürme çalışmalarının ardından kontrol altına alındı. İçişleri Bakanlığı’nca yapılan açıklamada, “Diyarbakır’da 3 vatandaşımız, Mardin’de 2 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, Diyarbakır’da 11 vatandaşımız, Mardin’de ise 18 vatandaşımız yaralanmıştır. Yaralılarımızın tedavileri devam etmektedir" denildi. 

HAYVANLARINI KURTARIRKEN ÖLDÜLER

Yangının çıktığını fark eden bölgedeki vatandaşlar, kendi imkanlarıyla söndürme çalışmalarına katıldı.

Bu sırada 2 çobanın yangında mahsur kalan hayvanları kurtarmaya çalıştıkları sırada yaşamlarını yitirdiği öğrenildi. Yangında, yüzlerce hayvanın da öldüğü bildirildi.

Öte yandan, yangında hayatını kaybeden 2 kişinin cansız bedeni yapılan otopsinin ardından Mardin’in Mazıdağı ilçesinde gözyaşlarıyla toprağa verildi. Ölen 3 kişi ise adli tıp kurumunda yapılacak otopsinin ardından Çınar ilçesinde toprağa verilecek. Yaralanan 10’u ağır 44 kişinin Diyarbakır ve Mardin’deki hastanelerde tedavileri sürüyor.

BARODAN SUÇ DUYURUSU

Öte yandan Diyarbakır Barosu, yangının çıkış sebebi ve müdahalede geç kalındığı iddialarına ilişkin etkin soruşturma yapılması için Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır'ın Çınar ilçesinde dün akşam saatlerinde anız ve örtü yangını olarak başlayan ve şiddetli rüzgarın da etkisiyle Mardin'in Mazıdağı ilçesi yönüne doğru yayılan yangın kontrol altına alındı. 5 vatandaşın yaşamını yitirdiği yangında 10’u ağır 44 kişi etkilendi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yangınla ilgili soruşturma başlatıldığını açıklamasının ardından Diyarbakır Barosu da Çınar Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Barosu’nun sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, soruşturmanın takipçisi olunacağı ifade edilerek “Diyarbakır ve Mardin'de meydana gelen yangınlarda şu ana kadar yapılan resmi açıklamalara göre 6 vatandaşımız hayatını kaybetmiş, 29 vatandaşımız ise yaralanmıştır. Yangında hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Yangının çıkış sebebi ve müdahalede geç kalındığı iddialarına ilişkin etkin bir soruşturma faaliyeti yürütülmesi amacıyla 'Birden Fazla İnsanın Ölümüne ve Yaralanmasına Sebebiyet Verme' (TCK md. 82/1-c), 'Genel Güvenliğin Kasten Tehlikeye Düşürülmesi' (TCK md. 170) 'Görevi Kasten Kötüye Kullanma' (TCK md. 170) suçları kapsamında Çınar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur” denildi.

ÖLÜ SAYISI 11'E ÇIKTI 

Çınar ilçesi ile Mardin'in Mazıdağı ilçesi arasındaki bölgede anızların tutuşması sonucu çıkıp yerleşim yerlerine sıçrayan yangında hayatını kaybeden 5 kişiden kuzenler Şeyhmus (17) ve Hasan Demir (40), yan yana toprağa verildi.

Yangına müdahale ederken yaralanan Remzi Yılmaz (25) da tedavi gördüğü hastanede kurtarılamadı. 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, ölü sayısının 11'e çıktığını duyurdu. Koca, şu açıklamayı yaptı:

- Diyarbakır’ın Çınar ilçesinin Köksalan mahallesi ve Yazçiçeği köyü ile Mardin’in Mazıdağı ilçesi Yücebağ ve Yetkinler köyünde dün akşam meydana gelen yangın sebebi ile 11 kişi hayatını kaybetti, 78 kişi yangından etkilendi. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılara geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum.

DÖRT KİŞİ ENTÜBE 
 
- Diyarbakır ve Mardin sınırındaki köylerde yaşanan bu yangınlar nedeniyle şu anda Diyarbakır’da 5 hasta yoğun bakımda, 4’ü entübe durumda. Şanlıurfa’da 1 hasta entübe olarak tedavi görüyor. Hastanelerimizde tedavisi süren toplam hasta sayısı 6.
 
- Yangınlar sebebi ile olay yerlerine Diyarbakır’dan 24 Ambulans ve 3 UMKE Timi ile Mardin’den 15 Ambulans ve 4 UMKE Timi görevlendirilmiştir. Bilindiği gibi, yangınlar ilgili birimlerce söndürülmüş olup, soğutma çalışmaları devam ediyor