Liselere Geçiş Sistemi’ne (LGS) giren 992 bin 906 aday, 17 Temmuz tarihine  kadar tercih yapacak. Okullardaki kontenjan daraltılması yüzdelik dilimleri yükseltti. Öğrenciler, sınavdan sonra şimdi de tercih kabusu yaşıyor. Türkiye’nin en ücra köşesinden büyükşehirlere kadar tüm liseleri MEB 2024 Tercih Tablolarını dikkate alarak inceleyen Uzman Eğitimci Salim Ünsal, 2024 LGS kontenjan artış ve düşüşlerinin öğrenci yerleştirmelerine etkisini şöyle anlattı:

“ÖĞRENCİLERİN ŞANSI ARTMIŞTI”

“LGS 2023’te bir yüzdelik dilimde 10 bin 302 öğrenci vardı. Sınava katılım bu yıl yüzde 3.6 azalınca, yüzde 1’lik dilime düşen öğrenci sayısı 9 bin 929’a düştü. Bu azalma öğrencilerin elde ettiği yüzdelik dilimi, çok daha değerli hale getirdi. Yüzde 1’lik dilimde 373, yüzde 2’lik dilimde 746, yüzde 3’lük dilimde bu yıl 1119 daha az rakip var. İddialı adayların şansı yüzdelik dilim nedeniyle az da olsa arttı.”

1 milyon 246 bin 429 öğrenci 8. sınıfı bitirirken, sınava 992 bin 906 aday girdi.

“KONTENJAN DÜŞÜŞÜ SIFIRLADI”

“Buna karşın fen, Anadolu ve sosyal bilimler gibi öğrencilerin bu sınava asıl girme sebebi liselerin kontenjanları, bu yıl 5620 kişi azaltıldı. Bu da, dilim başına düşen öğrenci sayısındaki azalmayla ortaya çıkan avantajı, öğrenciler aleyhine sıfırladı. Dilimden kazanan çocuklar, kontenjan eksiltilince yine kaybetti.”

“TERCİH YELPAZESİ OLUŞTURUN”

“Sınava giren adayların yüzde 80’i adresle yerleştirilecek. Kayıt bölgenizdeki okullardan tercih listesi oluşturun. Şansınızın en yüksek olduğu yer, kayıt bölgeniz. Adresiniz tutan okulların önceki yıllarda hangi diploma notuna kadar öğrenci aldığını öğrenip, tercihini ona göre yapanın yerleşme şansı artar.”

Fen, Anadolu ve sosyal bilimler lisesinde kontenjanlar azalırken, Anadolu imam hatipler ile mesleki ve teknik Anadolu lisesi kontenjanları 2016 öğrenci arttı. Bu artış Anadolu İHL’de 1192, mesleki ve teknik Anadolu liselerinde ise 824 oldu.

SORU - CEVAP

- Kazanma şansınız nasıl artar?

İstediğiniz okula geçen yıl son giren öğrencinin yüzdelik dilimine bakıp, yüzdelik dilimini dikkate al. Sizden az önde ama çok altta olmayan 10’luk liste hazırlayın. Çok sayıda tercih şansını artırır.

- Yüzdelere nasıl bakılır?

Kılavuzdaki yüzdeler ülke genelidir. İl yüzdelik dilimi yüzde 5, ülke yüzdelik dilimi yüzde 4 ise alt sırasındaki okul ve alt yüzdeler seçilsin. Tam tersi ilde yüzde 4, ülkede yüzde 5 ise tercihe yukarıdan başlansın.

- Tercihler nasıl onaylanır?

Okulları, kılavuzdaki kodlarla belirleyiniz. Tercih listenizi bir ortaokula onaylatmazsanız geçerli olmaz. Herhangi bir ortaokulda onaylatılıp, çıkışını alın.

EN SIK YAPILAN TERCİH HATALARI

- Tek tercih ya da çok az sayıda tercih yapıp yerleşememek.

- Öğrenci başarısının çok üstündeki okullardan liste oluşturmak.

- İlk tercihlerini önemseyip, son tercihleri gelişigüzel yapmak.

- Her yıl yüzdelik dilime düşen aday sayısı farkını dikkate almamak.

- Tercih ettiği okulların kontenjan değişimlerini incelememek.

- Seçmek istediği üniversite ve programa uygun okulu seçmemek.

TERCİH YAPARKEN DİKKAT!

- Tercih yapmak için adrese dayalı bir okulu seçilmezse, sistem kesinlikle açılmaz.

- Sınavla girilen 10, adrese dayalı 5, pansiyonlu 5, toplam 20 okul tercih hakkı var.

- LGS’de 20 tercih hakkınızı  doldurmanız zorunlu olmayıp az tercih yapılabilir.

- Tercih listesindeki okullara yerleşemeyenleri, sistem yerel yerleştirme yapacak.

- Sınava girmeyen öğrenciler için sınavla öğrenci alan okulların tercih ekranı açılmaz.

- Özel okula kayıt yaptıranlar tercih yapamayacak. Nakil döneminde tercih hakkı var.

FEN LİSESİ KONTENJAN DÜŞÜRME BİRİNCİSİ İSTANBUL

İstanbul, Şanlıurfa ve Ankara, Anadolu ve fen lisesi kontenjanları bu yıl rekor seviyede düşen ilk 3 il oldu. İstanbul fen, Anadolu liselerinde 880 kontenjan düşüşü ile birinci oldu. Ankara imam hatip liselerinde 378 kontenjan artışıyla Türkiye’de ilk sırada yer aldı. İHL kontenjanını en çok artıran iller Mersin (350), Konya (300) ve Şanlıurfa (260) oldu.

FEN, ANADOLU VE SOSYAL BİLİMLER LİSESİ KONTENJANLARI EN ÇOK DÜŞEN İLLER

KONTENJAN ARTIŞ REKORU İHL’DE

Geçen yıl 2094 kontenjanı olan 2’si sosyal bilimler, 2’si Anadolu İHL, 49’u da mesleki ve teknik Anadolu lisesi olan 53 okul tercih listesinden çıkarıldı. Bu yıl toplam 3 bin 400 kontenjan ayrılan 4’ü fen, 1’i sosyal bilimler, 5’i Anadolu lisesi, 38’i Anadolu İHL, 43’ü mesleki ve teknik Anadolu lisesi, 91 okul kılavuza girdi. Yeni eklenen 91 okulun 3 bin 400 kontenjanının 60’ı sosyal bilimler, 180’i fen, 420’si Anadolu, 1390’ı Anadolu İHL ve 1350’si meslek liselerine ayrıldı.

İZMİR KIZ İHL YÜZDE 100 ARTTI

Yüzde 39.3’lük dilimden öğrenci alan İzmir Kız Anadolu İHL, 2023’te 30 öğrenci aldı. Yüzde 100 artışla bu yıl 60 öğrenci alacak. Yüzdelik dilimi yüzde 45’e kadar düşebilir. Türkiye’de en çok kontenjan düşüşü İstanbul Paşabahçe Ahmet Ferit İnal Anadolu Lisesi’nde oldu. Geçen yıl 201 öğrenci alırken, bu yıl yüzde 71 düşüşle, 60 öğrenci alacak.

CAĞALOĞLU’NU KAZANMAK ZORLAŞTI

Cağaloğlu Anadolu Lisesi kontenjanı bu yıl yüzde 33 düştü. Geçen yıl 180 öğrenci alırken, bu yıl 120 öğrenci alınacak. Okulun yüzdelik dilimin 0.28’den 0.20’ye yükselebilir. Sakıp Sabancı Anadolu Lisesi’nin 136 olan kontenjanı 90’a indi. Kontenjanı yüzde 34 daraldı. Geçen yıl yüzde 0.53’lük dilimden öğrenci alınırken, bu yıl yüzdelik dilim 0.45’e çıkabilir. İngilizce bölümünde 180 olan kontenjanı 90’a indirilip, yüzde 50 düşürüldü. Almanca bölüm açılıp, 90 yerine 60 öğrenci eklendi. Yüzde 17 daha az öğrenci alınacak. Yüzdelik dilim 0.14 bekleniyor. 

BEŞİKTAŞ ANADOLU YÜZDE 47 AZALDI

Yüzde 1.3’lük dilimden son öğrencisini alan Beşiktaş Anadolu Lisesi’nin lisenin kontenjanı bu yıl yüzde 47 düşüşle 170’den 90’a indi. Yüzdelik dilimin en az yüzde 1.2’ye çıkması bekleniyor.

İMAM HATİP LİSESİ KONTENJAN ARTIRMA ŞAMPİYONU ANKARA

Aydın’da fen, Anadolu ve sosyal bilimler liseleri için 1 öğrenci kontenjanı artırılmazken, İHL kontenjanı 90 kişi arttı. Fen lisesi kontenjanı 90 öğrenci azaltılan Ankara’da ise İHL kontenjanı 378 kişi arttı. Başkent Ankara, en çok İHL kontenjanı artan il oldu.

NOT DEFTERİ

- LGS 2024 yerleştirme sonuçları 22 Temmuz’da açıklanacak.

- Okul öncesi, ilkokul ve ortaokul öğrenci kayıtları adrese dayalı olarak yapıldı.

- İlkokul 1. sınıf ve 5. sınıf öğretmenleri ağustos ayında belli olacak.