Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, başkanlık seçimi gündemi ve Galatasaray derbisinin ardından yaşananlar hakkında bir basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen toplantıya, yeni yönetim kurulu üyeleri de katıldı.

Koç'un Fenerbahçe Faruk Ilgaz Tesisleri'nde yaptığı açıklamalar şöyle;

"Başarılarımızla da hatalarımızla da tamamıyla yüzleştik. Hedeflerimizin henüz amaçladığımız düzeye gelmediğinin farkındayız. Tüm süreci analiz ettik, karşıdan bir gözle kendimizi kritik ettik. İlk dönemimizde Futbol takımımızda doğru yapmadığımız olmuştur. Transfer tercihlerimizle, hoca tercihlerimizle bizi sorgulayabilirsiniz. Açık yüreklilikle söylüyorum ki geçmişte yaşananlardan çok şey öğrendik, neler yapılması gerektiğini bugün çok çok daha iyi görüyoruz."

"BU KADAR KÖTÜ OLACAĞINI BEKLEMİYORDUK"

"Net borcun geliri oranında Avrupa'nın en kötü ikinci kulübüydük. Avrupa ülkelerinin Süper Lig ve 1. Lig kulüplerinde 700 kulüp var. Bu 700 kulüp arasında biz Avrupa'nın net borcun geliri oranında en kötü kulübüydük. Parasal olarak da net borcumuz Avrupa'nın 6. sırasındaydı. Milyar dolara yakın geliri olan kulüplerin bizim kadar borcu yoktu. Raporun manşeti de kulübümüze atılmıştı. Avrupa'nın en güçlü kulübü olduğu vurgulanmıştı."

"HANGİ KURDAN BAKARSANIZ BAKALIM..."

"Toplam yükümlülüklerimiz 612 milyon avroyu bulmuştu bugün ise toplam yükümlülüklerimiz 307 milyon avroya indi. Tam anlamıyla yarıya inmiş durumda. 31 Mayıs 2018'de 3 milyar 180 lira olan borcumuz, bugün enflasyonla 23 milyar 610 milyon liraya geliyor. Hangi kurdan bakarsanız bakalım Fenerbahçe'nin borçları inmiştir. Bu borçlar 612 bin 347 lirası finans kuruluşlarına idi. Bugün 104 milyon avroya indi. Üstelik 347 milyonun 74 milyon avrosu fahiş faiz oranlarıyla faktoring borçlarıydı. Çok şükür bugün faktoring borçlarına hiçbir borç kalmamıştır. Allah o günleri kulübümüze bir daha yaşatmasın."

"ALACAĞIM YOK! ŞEREFSİZCE YALAN!"

"Fenerbahçe'den tek kuruş alacağım yoktur. Bunu daha evvel de söyledim. Aksini iddia eden şerefsizce yalan söylüyorlar. Bunu yazanlara değil, söyletenlere bakmak lazım. Mahsuplaşma olayı vardır, bir yönetici verir, biletten kombineden locadan düşer. Binlerce kişinin aidatı düşerdi eskiden. Bizim dönemimizde, hiçbir kuruş para mahsuplaştırılmamıştır, kulübün içine konan kaynaktan, 1 kuruş dahil.

"Fenerium, Şampiyonlar Ligi seviyesinde. Fenerium uçuyor. Tarihimizde ilk defa 500 bin üzerinde forma satışı yaptık. 2018'de 25 milyon dolar ciro, 5 milyon dolar kardı. Bugün 52 milyon dolar ciro, 25 milyon dolar kar elde etmiştir. Satış adetlerinde rekor kırıyoruz."

"1.5 MİLYAR TL FAİZ ÖDEDİK"

"Faiz oranları eskiden yüzde 20'yken, şu an yüzde 47'den faiz ödüyoruz. Biz bu sene 1.5 milyar TL faiz ödedik. Bu sene tecrübe ettiğimiz, tüm kulüpleri paralize eden Bankalar Birliği anlaşması gelirlerimizin brütten yüzde 50'si bankalara gitti. Tüm ekonominin yüzde 50'siyle bu seneyi yürüttük."

ALİ KOÇ'UN YÖNETİM LİSTESİ

Ali Koç'un yönetim kurulu listesinde şu isimler yer aldı:

Hamdi Akın, Hulusi Belgü, Nevres Erol Bilecik, Hüseyin Bozkurt, Mehmet Salih Dereli, Esin Güral Argat, Ali Acun Ilıcalı, Korkut Nedim Keçeli, Ahmet Ketenci, Burak Çağlan Kızılhan, Acar Sertaç Komsuoğlu, Sait Ergun Özen, Fethi Pekin, Mustafa Hakan Safi.

"ŞAMPİYON OLACAK TAKIM KURACAĞIZ"

"Normal bir lig olsa büyük bir heyecan içinde olurduk. Malum ortam, dizaynlar... Allah'tan ümit kesilmez. Bu başarı şampiyonlukla taçlanır. En son 90 puan üzerinde bir sezonun bitişi 1988-89'da olmuştur. Son 10 senede 90 puan üzeri alan takım olmamıştır. Tarihte 2 kere olmuştur 90 puan üzer. Futbol yatırımlarımız 2 senedir meyvesini verdi. Bu sezon çok güçlü olan takımıza yapacağımız takviyelerle, şampiyonluk yarışını domine edeceğiz.

"ÖYLE BİR TAKIM KURACAĞIZ Kİ..."

"Gelecek sezonun çalışmaları uzun süredir devam etmektedir. Şampiyonluk sözü vermedim hiç. Karakter gereği hiçbir zaman hiçbir konuda büyük konuşmadım. Son 2 sezonda yaşadıklarımızdan hareketle ve takviyelerle çok daha kuvvetli bir Fenerbahçe yaratacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın. Öyle bir takım kuracağız ki şampiyonluk sözü vermeme gerek kalmayacak. Avrupa'da iki senedir yakaladığımız başarıyı istikrarlı hale getireceğiz."

"TARİHİ BİR SEZON OLDU"

"Tüm adaletsizliklere rağmen şampiyonluk şansını son haftaya taşımış bir kadro kurduk. Her açıdan tarihi bir sezon oldu. İnşallah sonu şampiyonlukla biter. Futbolda son dönemde başarılı bir istikrar sağladığımız aşikardır. Bu da geleceğe çok daha ümitle bakmamızı sağlamıştır. Son 10 sene ve 5 senenin toplam puan tablolarına baktığımızda bu söylem net şekilde doğrulanmaktadır."

"FENERBAHÇE HEP ZİRVEDEDİR"

"Fenerbahçe bu tablolarda hep zirvede olmuş ancak şampiyon olması o veya bu şekilde engellenmiştir. Fenerbahçe ne hikmetse bu dönemlerde hep sarı ve kırmızı kart listesinde de zirvede olmuştur. Son 5 ve son 10 senenin ilk 5'ine bakın, Fenerbahçe zirvededir. Bu takımlar arasında şampiyonluk yaşamayan tek takım Fenerbahçe'dir. Bunun böyle olması  futbolun olağan gidişatıyla açıklanamaz. Bir kere şampiyon olup cam tavanı kırdığımızda inanın ki şampiyonluklar arka arkaya gelecektir. Bizi engelleyenlerin en büyük korkusu da budur."

KARARINI NEDEN DEĞİŞTİRDİ?

"Karar değişikliğimi açıklayayım. Her türlü olumsuzluğa rağmen can ve başla mücadele ettik. Hem mali hem de sportif anlamda iyi bir noktaya geldik. Geleceğe daha büyük bir motivasyon ve umutla bakabiliyoruz. Başladığımız bu dönüşümü tamamlayarak hem mali hem de sportif açıdan Fenerbahçe'yi istediğimiz noktaya getirmek istiyoruz."

'ALİ KOÇ VARKEN ŞAMPİYON YAPMAZLAR' SÖZÜ

"'Ali Koç varken Fenerbahçe'yi şampiyon yapmazlar' lafı üstünden seçim stratejisi güdenlere bir lafım var. Katıldığım iki televizyon kanalında bunu bahsettim. Bu kesinlikle teslimiyet ifadesi değildir. O psikolojide olsaydık Fenerbahçe çoktan havluyu atardı. Bu sözler tam tersine bir isyanın dışavurumuydu. Burada söz konusu olan şahsımın kimliği ile ilgili bir durum değildir. Yaşadığımız gerilimin esas sebebi camiamızın ilkeleri ve duruşudur. Fenerbahçe son 20 yılda yoğun saldırılara maruz kalmış ve kalmaya devam etmektedir."

"YILDIRIM'IN ÖZ GÜVEN TAVAN"

"Geldiğimiz nokta itibarıyla, önceki başkanımız 6 sene boyunca genel kurullarımıza gelmeyip dışarıdan ağır salvolar yaparken, genel kurullarımızdan bir gün önce garip, ilginç ama kendine ve karakterine uygun tarzda toplantılar yaparken hep rica ettik, 'Gelin, nerede isterseniz televizyona çıkalım ve kendimizi anlatalım.' dedik. İnsanlar bizi anlasın istedik. Ona pek rağbet etmemişti ama şimdi hiç tereddüt etmeyeceğini düşünüyorum zira kendisi tekrar aday oldu, öz güven tavan yapmış olarak görüyorum. Yelkenleri rüzgarla dolmuş, hızla ilerliyor."

"DUYGUSALLIĞA YER YOK"

"Artık duygusallığa yer yok. Artık hata yapma lüksümüz yok. Yeni yönetim kurulumuzu buna göre belirledik. Sorunların üzerinden daha etkin şekilde geleceğiz. Taraftarımız bizlere güvenmeye devam etsin. 2 aday olarak televizyona çıkıp sizleri daha iyi aydınlatacağımızdan şüphem yok. Tabi bu seferde kabul etmezse belki de Dursun Özbek ile televizyona çıkarlar. Mourinho konusunun derbi öncesinde gündeme getirilmesi büyük talihsizlikti. Şampiyonluk maçımız var, bunları konuşmanın zamanı değil."

"AZİZ YILDIRIM AYNAYA BAKSIN"

"Aziz Yıldırım, Fenerbahçe'yi şampiyon yapmayacak güçlerin kim olduğunu merak ediyorsa aynaya baksın. Çünkü bunlardan bir tanesi de kendisi."

JOSE MOURINHO KONUSU

"Jose Mourinho konusunu, derbi öncesi gündeme getirmek talihsizlikti. Olumsuz etki yarattı. Hoca ve futbolcu yatırımdır. Aşağı yukarı 2 senesi, 45 Milyon € olacak bir yatırımı beraber yapalım diyor. Bir masa etrafında medenice oturabilirsek onlara da bakarız sonra."

"SELAHATTİN BAKİ YÖNETİMDE OLMAYACAK"

"6 sene boyunca en en yakın çalıştığım yönetici Selahattin Baki'dir. 6 sene boyunca en çok saldırılan Selahattin Baki'dir. Son olarak ben istemeden saldırmışımdır (Gülerek). Futbolun içinde olduğu, benle yakın çalıştığı için iftiralara uğramıştır. 2-3 maç dışında hiçbir maçta kafilemizi yalnız bırakmamıştır. Çok büyük transferlere imza atmıştır. Pazarlık yapmayı bizlerden daha iyi bilmiştir. En önemli imzası Kim Min-Jae'dir, tek başına yapmıştır. Fred'de büyük payı vardır. Selahattin Baki, dışarıdan bize katkı sağlar. İlk transferlerimize, son transferlerimize bakın, arada fark var. İlk dönemde elimiz kolumuz mali açıdan çok bağlıydı, onu da unutmayın."

"Yıllarca 1907'de yönetim kurulu üyesi olarak çalıştığım Can Gebetaş, ilk dönem yönetici olmasa da ne profesyonel, ne yönetici oldu ama 7/24 canla başla tek beklentisi olmadan iletişimi kurduğu ekiple yönetti. Anlıktır, saniyeliktir. Anlayışla yerinden feragat etti. Taze kan almamız gerekti. Sayın Bekir Erdem, Ömer Okan da anlayışla karşıladılar."

"DURSUN ÖZBEK'İN İLK YALANI DEĞİL"

"Erden Bey'e teşekkür edeceğimi sanmazdım ama kendi başkanını yalanladığı için teşekkür ederim. Yakından uzaktan böyle bir konuşma geçmedi. Sayın başkanın bu ilk yalanı değil. Olgun Aydın, Dursun Özbek'in görüşme talebini söyledi. 'Ben istemedim, aracı istedi' dedi, aracı çıktı, 'Hayır ben istemedim' dedi. 40-50 kişiyle stada geldi dedi, 2 korumamla geldim. İmza kampanyasında en şahin oydu, çat diye pozisyon değiştirdi. Bilerek mi yalan söylüyor, patolojik bir durum mu var? Yoksa hatırlamıyor mu? Bu seviyedeki insanların bu kadar kolay yalan söylemiyor olması lazım."

"İŞİMİZ PROVOKASYON OLSA..."

"Bizimle mücadele edenler kendi ayıplarını örtmek için devletin memurunu hedef alıyorlar. Fenerbahçe'nin stadına Galatasaray başkanı geliyorum dese polis yardımcı olmayacak mı? Gittik, futbolcularla kucaklaştık. Futbolcuların sahaya çıkma arzusu vardı. Seyircimiz oradaydı. Biz toparlayana kadar seyircimiz de ayrılmıştı. Hatıra fotoğrafı çektirmek istedik. Ayıp mı? Talimatlara aykırı mı? 1 kişi bile yoktu stadyumda. İşimiz provokasyon olsa, kavga olsa stadyumda seyirci varken çıkarız, kadın yöneticileri sahaya götürmeyiz. Oradaki ilk derbide tam kadro taraftarımızla bütünleşmiştik maçtan sonra. Bu sefer çok istediği için takımımız, dedik ki sahaya çıkalım ve çıktık. Olaylara sebep olan konu bayraktır. Bayrak namustur. Orada bizim bayrağımızı gasp etmeye çalıştılar. Gereken tepki verilmiştir. Keşke olmasaydı."

"ABARTMA, YALAN DNA'LARINA İŞLEMİŞ"

"Saygı çift taraflıdır. O stadyuma girişinde sağdaki veya soldaki duvarda ne var, stadyumumuza dikilen bayrak var. İkinci duvarda ne var, 2.5 saat biber gazı, kavga, gürültü, yaralıların olduğu 12 Mayıs'taki maçta kupa almaları var. Sen istediğini yapacaksın, sana yapıldığı zaman bu saygısızlık, çete, eşkıya, silahlı adam. Bırak bu işleri! Ben gittim, iki de koruma. Abartma, yalan söyleme, insanları zan altında bırakma DNA'larına işlemiş. Keşke sıkıntı olmasaydı. Bayrakla fotoğraf çektirip otobüse binip gidecektik."

"ENDİŞEMİZ VAR"

"Konyaspor maçına kesinlikle UEFA, FIFA nezdinde gözlemci atanmasını istiyoruz. Konyaspor'dan dolayı değil. Buraya atanacak hakemlerden, Konyaspor'un rakibinden dolayı. Yazımızı yolladık. Endişemiz var. Buna birçok kez tanık olduk."

"OYUNCULARA TEKLİFLER VAR"

"Bugünün kadrosunda eksik oyuncularımız var. Lider ve kaptan olması dışında Tadic'in bölgesinde eksiklerimiz var. Pozisyonlar var doldurmamız gereken. Onların çalışması yapıldı, listeler oluşturuldu önem sırasına göre. Elimizde çok değerli oyuncular var. Teklifler var. Olması doğal değil mi?"