Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un olağanüstü genel kurulu toplayıp Süper Lig’den çekilme dahil son dönemde yaşananlarla ilgili alınacak aksiyonları değerlendireceklerini duyurması gündemi belirledi. “Bu ligde Fenerbahçe’ye yer yok” diyen Koç, kulüplerinin sistematik olarak dışlandığını, kendilerine başka bir ülkenin takımı gibi muamele edildiğini savundu. “Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz” diyerek ligden çekilme kararını oylayacaklarını belirten Fenerbahçe Başkanına destek de gecikmedi. Camiadan şu önemli mesajlar geldi.

"BU BÖYLE GİTMEZ"

Yüksek Divan Kurulu Başkanı Uğur Dündar, Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un yanında olduklarını açıkladı. Dündar, “Kurşunlanma olayından sonra Fenerbahçeli futbolcular ikinci bir toplu saldırıya maruz kaldı. Sorumluları da o saldırganları yakalamayıp yargıda ibretlik cezaya çarptırılmalarını engelleyenlerle, Trabzonspor maçındaki vahşete seyirci kalaanlardır. Böyle gitmesi mümkün değil. Ligden çekilme dahil genel kuruldan çıkacak her türlü kararı destekliyoruz. Olağanüstü Genel Kurul kararı alan Başkanımız Ali Koç ve yönetim kurulunun arkasındayız.”

"2 NİSAN'DA ORADAYIZ"

Sadettin Saran - Başkan adayı, eski yönetici: “Daha önce takım otobüsümüz kurşunlandı. Şimdi oyuncularımız saha içinde saldırıya uğradı. TFF belli ki gereken tedbirleri almıyor. Bu bir iç güvenlik meselesidir. Ekip olarak kulüp yönetimimizin yanındayız. Fenerbahçe kongre üyeleri, sayın başkanın 2 Nisan olağanüstü genel kurul çağrısına kulak vermelidir. Biz o gün orada olacağız.”

"DERS VERME ZAMANI"

Vefa Küçük - YDK Eski Başkanı:

“Trabzon'da yaşanan olaylar provokasyon ve planlı bir hareket, geçmişte de benzer olaylar yaşandı. Geçmişte yaşananlar örtbas edildi. Organizatör pozisyonundaki yapı bizce malum; bazıları bunlara da artık bir ders verme zamanı geldi. Kulübümüz zarara da uğrasa da artık verilmesi gereken bir karardır. Ali Koç ve yönetimimin aldığı kararı destekliyorum.”

"TFF GÖREVDEN ALINMALI"

Sait Yılmaz - YDK Üyesi: “Hiç kimse ama hiç kimse sadece Süper Lig’in marka değeri düşmesin diye Fenerbahçe’ye bu ligde figüran rolü biçemez. Genel kurulda, ligden çekilme dahil alınacak tüm kararları sonuna kadar destekliyorum. Başka bir seçenek de var... Acil şekilde federasyon başkanının ve yönetiminin görevden alınarak, yeni bir irade koyabilecek bir yönetim oluşturulmalı.”

"U-19 TAKIMIYLA ÇIKALIM"

Hulusi Belgü - Eski başkan adayı: "Trabzon'daki statta devlet yoktu, polis yoktu. Yeterli önlem alınmadı. Devlet ve federasyon bunun önünü kesmek zorunda. TFF seçimlerinin yenilenmesi ve buna siyasi erkin de dahil olmaması gerekiyor. Bunun önüne set çekecek kulüp Fenerbahçe. Nasılsa en kötü ikinci olunacak. Kalan maçlara U19 Takımı ile çıkılabilir. Başkanımız ne karar verirse arkasında olacağız.”

"BAŞKA SEÇENEK BIRAKMADILAR"

Metin Sipahioğlu - Eski yönetici:

"60 dakikada iptal edilip bitirilmesi gereken bir karşılaşmanın bir futbol katliamı yapılarak, anormal şekilde oynatılmaya çalışılması... Maç sonrası yaşanan rezalet... Devlet büyüklerine sormak istiyorum: Biz kendimizi üvey evlat olarak görmeyelim de ne yapalım? Benim de oyun eğer tutum değişmiyorsa ligden çekilme yönünde olacak. İnsanlar bıkmış durumda.”

"MASAYI DEVİRMELİYİZ"

Rıfat Perahya - 1907 FBliler Derneği Başkanı: “Konuşarak sonuç alamıyoruz, artık bir oyunu bozmamız gerekiyor. Masayı devirmek lazım. Adil bir şekilde mücadele etmek için her şeyi yapıyoruz, barış ortamını denedik, düzen bunu istemiyor. Masadan kalkmamız lazım, o zaman görsünler bakalım nasıl olacak. Fenerbahçe olmadan oynasınlar bakalım ligin değeri ne olacak?”

TEPKİSİZLİK BAŞKANI ÜZDÜ

Ali Koç’un Kulüpler Birliği Vakfı başkanlığından istifasının perde arkasında ‘yalnız bırakıldığını’ düşünmesi yatıyor. Konuşulanlara göre Koç, futbolcularına saldırılmasıyla ilgili KBV üyelerinden geçmiş olsun mesajı yayımlanmamasına kırıldı. Tepkisizliğe tepki gösterdi ve istifa etti. Öte yandan Kasımpaşa Başkanı Fatih Saraç, KBV başkanlığına aday olmayacağını açıkladı.